ING Bank Kredi Hesaplama

ING Bank Kredi Hesaplama 

Bankalar bireysel ve kurumsal olarak farklı nedenlerle nakit ihtiyacı olan müşterileri için gerekli koşulların yerine getirilmesi halinde kredi vermektedirler. Eğitim, araba, ev, ürün- malzeme temini, ticari araç alımı, yeni iş yeri açma gibi birçok nedenle kredi çekmek için bankalara başvuru yapılmaktadır. Bankalar müşterilerine kredi vermeden önce bazı koşullar öne sürerler.

Bankalar Kredi Verirken Nelere Dikkat Eder?

Bankalar kredi vermeden önce bireysel ve kurumsal düzeyde müşterilerini değerlendirmeye alırlar ve geri ödeme risklerini değerlendirerek kredi verirler. Bireysel açıdan bakıldığı zaman bankaların kredi verme şartları: gelir belgesi, bordro gösterilmesi, geçmiş dönemde ödeme alışkanlıklarının düzgün olması, yasal takip durumunun olup olmaması, kredi puanı, farklı bankalardaki risk durumu gibi değerlendirmelerde bulunur. İkinci olarak firma açısından düşünülürse yine bireysel kredilerdeki benzer mantıkta koşullar vardır: ilk başta borcunu ödeyebileceğine dair somut belge sunması gerekir.  Ayrıca temiz bir borç sicili olması, firma mali verileri, eğer varsa firma ortaklarının kredi geçmişleri, geçmişte alınan çek ve senetlerin durumu, firmanın farklı bankalardaki risk durumu etkilidir. Ayrıca, firmanın piyasadaki ödeme konusunda nasıl bilindiği ya da güvenilirlik durumu, firma sahiplerinin işleri takip edip etmeme durumu, yani işe gösterilen alaka ve özen olarak sıralanabilir.

ING Bank İhtiyaç Kredisi

Eğitim, borç ödeme, sağlık hizmeti alma, iş yeri için malzeme satın alımı ve diğer ihtiyaçlarda 24 ay vadeli ve 10.000 ₺ ING Bank tüketici kredisi için örnek hesaplama şöyledir: %1,29 faiz oranı, 50 ₺   kredi masrafı, 502,03 ₺  aylık ödeme12.098,72 ₺ geri ödemeli ihtiyaç kredisi için başvuru yapılabilir. Bu verilen rakamlar kredi karşılaştırma sisteminden alındığı için bazı değişikliklerin olması mümkündür.

Ev Kredisi

Ev sahibi olmak isteyenler için ING Bank kredi hesaplama sisteminden örnek şu şekilde gösterilebilir: 120 ay vadeli 80,000 ₺ ev kredisi için  %1,18 faiz,400 ₺ kredi masrafı, 1249,84₺ aylık ödeme miktarı ve 150.380,80₺ geri ödemesi ile ev kredisi alınabilmektedir.

ING Bank Uygun Taşıt Kredisi

ING Bank 50.000 ₺ için 24 ay sürede geri ödemeli taşıt kredisi örnek hesaplaması: %1,33 faiz, 250 ₺ kredi masrafı, 2.524,12 ₺ aylık ödeme, toplamda 60.828,88 ₺ geri ödemeli ve 10.800₺ civarı faiz miktarıyla kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.


Kredi Notu Yükseltme

Bankalardan kredi almak için başvurmadan önce Kredi Kayıt Bürosu’na cüzi bir miktar ödeyerek başvuru yapabilir, kendi kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bu size avantaj sağlar çünkü risk raporunda nerelerde puanınızın düşük olduğunu görebilirsiniz. Düşük olan yerleri düzeltmeye koyularak ilerde kredi çıkma şansınızı artırabilirsiniz. Diğer yandan kredi kartı kullanmıyorsanız, yine risk kredi notu düşük görüneceğinden bir tane edinerek kullanmaya başlayabilirsiniz. Bunun ödemelerini düzenli yapmaya ayrıca özen gösterdiğiniz takdirde zaman içinde kredi notu yükselecektir.

 

Bir Cevap Yazın