İlksan Kredisi Nasıl Kullanılır?

İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı olan İlksan, üyelerine evlenme, ölüm, ferdi kaza sigortası, şehit, doğal afet, maluliyet, emekli yardımı olmak üzere bir çok yardım ödeneği desteği vermektedir. İlksan, yine üyelerine vermiş olduğu diğer bir destek ise kredi desteğidir. Bu yazımızda İlksan kredisi nasıl kullanılır? Yazımızda İlksan kredilerine başvurusu ve faiz oranları hakkında bilgi vereceğiz.

İçerikler

Kimler İlksan Kredisinden Faydalanabilir?

Sınıf Öğretmenleri, Yardımcı ve Stajyer Sınıf Öğretmenleri, Engelli Çocuklara İlk Tahsilini Veren Özel Eğitim Öğretmenleri, Milli Eğitim Müdürleri ve yardımcıları,  Şube Müdürleri,  Milli Eğitim Müdürlüklerinde çalışan tüm memurlar, Maarif müfettiş ve yardımcıları İlksan kredileri kullanabilecek İlksan üyeleridir.

İlksan Kredisi İçin Gerekli Evraklar?

İlksan kredi desteği alması için İlksan üyelik süre şartı aranmamaktadır. Düzenli aidat ödeyen tüm üyeler krediden yararlanabilmektedir. İlksan kredi başvurusu için İlksan.com adresinde yer alan İkraz (Borç verme ) formunun eksiksi doldurmak ve idari amirinize onaylatmanız gerecektir. Başvuru formuyla beraber maaş bordosu ve kimlik fotokopinizle beraber Genel Müdürlük şubesine şahsen veya posta yoluyla göndermeniz gerecektir.

İlksan Kredilerinde Kefillik

İlksan kredilerine kefilli veya kefilsiz başvuru yapılabilmektedir. Kefillerin 4/A veya 4/B statüsünde çalışan memurlar olması gerekmektedir. Ayrıca sandığa üye eşlerde birbirlerine kefil olabilmektedir. İlksan kredisi kullanabilmek için kredi başvurusunda bulunan üyenin maaşında haciz yazısı olmaması gerekir.

İlksan Kredilerinde Yapılan Kesintiler

İlksan Kredi başvurusu, İlksan Müdürlüğünde yapılacak sorgulamalar sonrası onay verilecektir. Onay verilen kredilerin ödeme günleri haftanın Salı ve Perşembe günleri yapılmaktadır. Kredi onaylama süresi en fazla 7 gündür. Onaylanan kredilerden damga vergisi, hayat sigortası ve ikraz kefalet sigorta primi kesilip, kalan tutar üyenin hesabına aktarılmaktadır.

İlksan Kredisi Faiz Oranları

İlksan kredilerinde 15.000 liraya kadar 12 ay, 20.0000 liraya kadar 24 ay ve 40.000 liraya kadar da 48 ay vade seçenekleri uygulanmaktadır. İlksan kredilerinde uygulanan faiz oranları belirlenirken İlksan’ın çalışmış olduğu beş bankanın uygulamış olduğu tüketici kredileri faiz oranlarının ortalaması olarak belirlenmektedir. Kredi ödemeleri, her maaş gününde otomatik olarak üyenin hesabından kesilmektedir. Dileyen İlksan üyesi, erken ödeme yapabilir ve faiz indiriminden faydalanabilir.