İlk Kez Ev Alana Devlet Desteği Konut Hesabı | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum


İlk Kez Ev Alana Devlet Desteği Konut Hesabı

Sosyal politika düzenlemeleri üzerine ülkemizde yer alan insanlar için sağlıklı ve güvenlik konutlarda barınmaları için pozitifi bir adımlar atılarak bu doğrultuda sürekli çalışmalar sergilenmektedir. Bu düzenlemelere hitaben hazırlanan 6637 sayılın kanunun Ocak 2016 yılında TBMM’e sunularak mecliste kabul edilmesinin ardından Cumhurbaşkanının onayından da geçen ev alanlara devlet desteği 26 Şubat 2016 tarihinde Resmi Gazete’de duyurularak açıklandı. Şuanda yürürlülük derecesinde olan ilk kez ev alana devlet desteği projesine dahil olmak isteyen kişiler yönetmeliğin bu kanunca her dileyen kişiye ev satın alma desteği verilmemekte. Yasa kanunu gereğince sadece ilk defa ev alacak olan bireylere sunulacak olan yardım desteği aynı zaman’da birkaç koşula tabi tutularak verilmektedir.

KONUT YARDIMINDAN KİMLER FAYDALANABİLİR?

İlk kez ev sahibi olacak kişilere sunulan kredinin asıl resmi adı “Konut Yardımı” olarak geçmektedir ve buna dayalı olarak bu yardımdan faydalanmak için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmanız şart. Bu konuya ek olarak mavi kart dediğimiz duruma bağlı olan kişiler ve üçüncü dereceye kadar alt soylarını bu yardımdan faydalanamamaktadır. Sadece ali hazırda halen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları konut yardımından faydalanabilmektedir. Eğer yurt dışında ikamet eden biriyseniz alınacak olan konut Türkiye’de olması suretiyle bu haktan yararlanabilirsiniz.

Konut yardımı alabilmek için hemen yukarıda da bahsettiğimiz üzere ikinci bir konut sahibi olacak insanlar bu hakka sahip değillerdir. Sadece ilk defa bir eve sahip olacak bireyler bu haktan faydalanmaktadırlar. Bir diğer unsur bu haktan faydalanacak olan kişinin Türkiye’de yer alan bankalardan konut hesabı açtırması gerekmektedir.

KONUT HESABI NASIL AÇILIR?

İlk kez ev sahibi olmanız şartı gibi konut hesabınızda ilk defa açılması gerekmektedir. Eğer konut hesabını ilk defa açacak biriyseniz bu haktan faydalanarak konut yardımı alabilirsiniz. Konut hesabı açmak için Türkiye’de yer alan bankalardan herhangi birinde açabilirsiniz. Bu duruma ek olaraktan yurt dışında yaşayan biriyseniz ve bu hakka sahipseniz yine Türkiye’deki bankalar üzerinden konut hesabı açtırmanız gerekiyor. Örnek olarak verecek olursak Vakıfbank’ın Berlin şubesinden konut hesabı açarak bu hakka sahip olamazsınız.Bir önceki yazımız olan Restorasyon Kredisi Limitleri başlıklı makalemizde Restorasyon kredileri, Restorasyon Kredisi ve Restorasyon Toki hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık