İkametgah Belgesi E-Devletten Alınabilecek

Nüfus daireleri ve muhtarlıklardan alınan ikametgah belgelerini artık E-Devlet hizmet platformundan da alınabilecek. Üstelik alınacak ikametgah belgesi resmi evrak muamelesi görecek.

E-Devletten Alınacak Belge Resmi Evrak Niteliğindedir

Kendini geliştiren ve sürekli yenileyen E-Devlet, son hizmetiyle ikametgah belgesi almak için nüfus daireleri ve muhtarlıklara gitmeye gerek kalmadan vatandaşların e-devlet giriş bilgilerini kullanarak alabileceklerdir. Nüfus dairelerinde ki yığılmaları önlemek ve ikametgah belgelerinde ki sahteciliğe karşı önlem alınması için böyle bir karar alındı. Karar ile ilgili olarak TURKSAT’ın yaptığı açıklamada “Nüfus Hizmetleri Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin” 24 Şubat’ta Resmi Gazete’de yayımlandığı hatırlatılarak, “Yönetmelik doğrultusunda, e-Devlet Kapısından alınan yerleşim yeri belgeleri, nüfus idarelerinden alınmış resmi belgelerle aynı hukuki değere sahip oldu.” açıklaması yapıldı.

E-Devletten Nasıl Alınır?

Turkiye.gov.tr adresine giriş yapılacak ve üst sol kısımda yer alan E-Devlet hizmetleri sekmesini tıkladıktan sonra açılacak ekranda Kamu Kurumlarının sıralı listesi gelecektir. O Listede ki Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne ait bölümde yer alan ”Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Doğrulama ( Yeni)” bölümüne giriş yapılacak. Açılacak ekranda kısa bir bilgilendirme yazısı ve onay bilgileri yer alacak. Onaylıyorum kutucuğunu doldurduktan sonra ”Belgenin Neden Verileceği” sekmesinde ki seçeneklerden birini seçip sorgula menüsüne tıklamanız gerekir. Artık ikametgah belgeniz karşınıza çıkacaktır. Yapmanız gereken sol üst köşede yer alan ”Dosyayı İndirin” seçeneğine tıklayarak ikametgah belgenizi bilgisayarına indirebilirsiniz.. Son olarak da yazıcılardan alacağınız çıktı ile ikametgah belgenize kavuşmuş olacaksınız.

Alınan Belgelerinin 1 Ay Geçerliliği Bulunmaktadır

Önemli bir hatırlatma da bulunalım ki ikamet adreslerinde ki değişiklikler göz önünde tutularak, E-Devlet’in vermiş olduğu ikametgah belgelerinin 1 aylık kullanım geçerlilikleri bulunmaktadır. 1 ay içinde kullanılmayan belgeler geçersiz sayılacak ve tekrar indirmeniz gerecektir. Zaten, indirmiş olduğunuz belgede ”…. tarihine kadar geçerlidir” ibaresini de göreceksiniz.

Yazımızın sonuna birde kolaylık olsun diye video ekledik. Dilerseniz izleyip, bilgi edinebilirsiniz. Sorularınızı da bize aşağıdan yorum atarak ulaştırabilirsiniz. Bu arada video bize ait değildir. Youtube’da yer alan “Bi Yazılım” kanalı tarafından hazırlanmıştır. Dilerseniz kanalıda takip edebilirsiniz veya videoyu beğenebilir ve yorum atabilirsiniz.

Bi Yazılım’ın Videosu :