İhtiyaç Kredisi Ara Ödeme Yapmak

İhtiyaç Kredime Ara Ödeme Yapmam Mümkün mü?

İhtiyaç kredilerinde en çok karşılaşılan sorulardan bir tanesi de ara ödeme yaparak kredilerimi ödeyebilir miyim ya da ödediğim bu erken ödeme sonrasında faiz oranlarında bir düşme olacakmı. Hatta ihtiyaç kredisini çektikten sonra eline biraz para geçen birisi kredi ödeme günü gelmeden hemen ödemek ister bu sayede de bir şeylerin değişeceğini düşünür. Bu konu karmaşık gibi gelebilir ancak dilimizin de döndüğünce size anlatmaya çalışalım.

Siz bir ihtiyaç kredisi çektiğiniz örneğin 50 bin TL kredi çektiğinizi varsayalım ve elinize de 20 bin TL gibi bir para geçti siz bunu bankaya hemen yatırıp borç yükünüzü hafifletmek istiyorsunuz bu durumda ne olacak?

Bu durumda olacak şu ki ihtiyaç kredisinde bir taksit ödemesi yapmadan peşin bir ödeme işlemi gerçekleştiremezsiniz banka sizin bu talebinizi reddedecektir ancak ilk taksitinizi ödedikten sonra ara taksit olarak elinizde bulunan 20 bin TL ile kredi ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu durumda sizin kazancınız ise bankanın faiz rakamlarının aşağıya doğru çekilmesi olacak ve borcunuz yeniden bir yapılandırılma süreci içerisine girecektir. Ancak bu ara ödemeden faydalanabilmeniz için dediğimiz gibi taksit ödemelerinizin de başlamış olması gerekmektedir.

Bankalar insanların bu şekilde taleplerine de olumlu cevap verirler bu sizin aynı zamanda bankanın size olan güvenini de daha fazla artıracağından olumlu bir hareket olacaktır. İşin diğer tarafı ise şu şekilde görmek gereklidir. Banka için en iyi müşteri borcunu ödemeyen müşteridir çünkü bu tip müşteriler her zaman gerisinde bir borç bırakacak ve bankalarda bunu bir şekilde tahsil etmenin yoluna gidecektir.

Sonuç itibariyle toparlayacak olursak şöyle net bir şekilde belirtebiliriz. Çekmiş olduğunuz krediniz henüz ilk taksitini dahi yatırmamışsanız ödemek istediğiniz de yeniden yapılandırmaya gidecektir siz de bu sayede yeniden yapılan bu kredinizde bankaya da yine bir faiz ödemiş olacaksınız. Bankaların ihtiyaç kredi olanaklarının bir hayli iyi olduğunu söylemek doğru olacaktır ancak gerçek manada işinizi görecekse herhangi bir mahsuru yoktur bu nedenle borcunuzun ödenebilmesi içinde bu ince çizgi üzerinde dikkatli bir şekilde durmanız gerekir.

3 Yorum

  1. QNB Finansbank’tan Kredime ara ödeme yaptım. Dönem ayının faizi o ay için alındı oran düştü sanırım.

Bir Cevap Yazın