İcralık Olanlara Kredi Veren Bankalar

Bankalardan hiçbir şekilde kredi almaları mümkün olmayan ya da çok ağır şartlarda kredili ürün kullanma şansı bulunan kişilere baktığımızda, bankaların kara listesinde olanlar, kırmızı kalem çekilenler ya da almış oldukları kredili ürünlerin ödemelerini zamanında yapmadıklarından dolayı kredi notları düşük olan kişiler karşımıza çıkmaktadır. Bu özelliklere sahip olan banka müşterileri arasında durumu en zor ve karışık olan grup ise, kara listede olanlardır. Çünkü, bankaların kara listesinde olan kişiler için imkanlar sonuna kadar kısılmış durumdadır. Her ne kadar internet üzerinden kara listede olanlara kredi veren bankalar şeklinde birçok yazı paylaşılıyor olsa da, çok azının gerçeği yansıttığını ve belirtilmese de şartların oldukça ağır olduğunu bilmenizde fayda vardır.

Kara listede olanlara kredi veren bankalar için imkanların bu kadar kısıtlı olmasındaki neden ise, Kredi Kayıt bürosu üzerinden yapılan sorgulamanın olumsuz olarak sonuçlanmasıdır. Bilindiği gibi bankaların tamamı ortak bir sistem üzerinden vatandaşlık numaranız yardımı ile tüm bankacılık sektörü geçmişinizi görüntüleyebilmektedir. Karşılarına çıkan kara liste durumu ise başvuruların işleme alınmasını bile engelleyecektir.

İcralık Borcu Olanlar Ne Yapmalıdır?

Öncelikle, kara listede olan ya da borcu icraya verilen kişilerin nasıl bir yol haritası çizmeleri gerektiğine bakalım. Bankadan almış olduğunuz ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi ya da herhangi bir kredi kartı borcunuzdan dolayı bankalar ile problem yaşamanız mümkündür. Genellikle bir aylık ödeme gecikmesi kalıcı bir hasar oluşturmasa da, bankaların borcun tahsilatı için idari takip başlatması ya da banka dosyanızı icra yollarına sunması, genellikle 90 günlük yani 3 aylık gecikme durumlarında karşılaşılan bir durumdur. Eğer bu süre içerisinde borcunuzu ödememişseniz, kara liste kaydınızın oluşturulması ile sonuçlanacaktır.

Dosyanız icraya düştüğü zaman ise tek yapmanız gereken hangi bankadaki borcunuz icralık olmuşsa o banka ile görüşmek ve borcunuzu ödeyeceğinizi ama borcunuzu bunun için yapılandırmanız gerektiğini belirtmelisiniz. Yapılandırma işlemleri, 2019 yılında yapılan kredi sicil affı ve yapılandırma düzenlemeleri ile birlikte, 48 ay ve üzerinde vade süreleri ile gerçekleşebilmektedir. Bu sayede, hem kredi sicil affından faydalanabilir hem de icralık işlemlerinizi durdurabilirsiniz.

İcralık Olanlar Nasıl Kredi Alır?

Kara listede olanlara kredi veren bankalar, doğrudan yapılacak başvurulara ne yazık ki olumlu yanıt vermeyecektir. Fakat, kara listede olanların tekrar bankacılık işlemlerinden faydalanabilmeleri ve ihtiyacı olan parayı da yasal yollardan bulabilmelerinin sağlanması için kredi sicil affından faydalanması gerekecektir. Sicil affı tamamen kişilerin borçlarını ödemiş ya da toplam borçlarını yapılandırmaları ile birlikte faydalanılan, kara listeden çıkılması ve banka sicilinin temizlenmesini konu alan bir yasal uygulamadır. Kişiler sicil affı konusunda birçok tereddüt yaşasa da, 27 Ocak 2019 tarihinde yayınlanan Resmi Gazete bildirisine bakılacak olursa, tamamen yasal bir durum olduğu ve bankaların ilan tarihinden itibaren 6 ay boyunca bu yasayı uygulamak zorunda oldukları görülecektir.

Eğer kara listede olanlara kredi veren bankalar konusunda arayışlarınız hep boşa çıkmış ve bir şekilde kredi almanın yollarını arıyorsanız, doğrudan kredi sicil affı için araştırma yapmalısınız. Bunun için yapmanız gerekenleri ve uygulanması halinde icralık olanların bile kredi almasını sağlayacak olan yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Sicil affı için ilk olarak bankalara olan borcunuzu ödemeniz gerekiyor. Eğer ceza aldığınız borcu zaten ödemişseniz ve buna rağmen Findeks Risk Raporu oluşturduğunuzda takibe düşmüş borcunuz görünüyorsa, bankaya başvuru yaparak sicil affından faydalanmalısınız.
  • Borcunuzu henüz ödeyememişseniz ve yapılandırdığınız bir kara liste borcunuz varsa, yine banka şubelerine başvurarak yeni bir yapılandırma işlemi yapmalısınız. Yapılandırma işlemleri maliyetli olarak düşünülüyorsa, vade sürelerinin uzatıldığı ve faiz oranlarının da düşürüldüğü bilinmelidir.
  • Farklı bankalardan takibe düşmüş veya icralık olduğunuz borçlarınız varsa da, borç transferi yani borç kapatma kredisi işlemleri yaptıktan sonra kredi sicil affına başvurmalısınız.
  • Borç transferi ya da borç kapatma kredisinde temel amaç farklı bankalara olan borçlarınızın tek bir kredi ve tek bir banka aracılığı ile toplanmasıdır. Böylelikle hem farklı bankalara yüksek miktarda ödeme yapmak zorunda kalmayacaksınız hem de borçlarınız yapılandırılmış olarak görüleceğinden dolayı yine kredi sicil affına başvuru yapabileceksiniz.
  • Bir faktörde kredi notudur.Kredi Notonuz düşükse nasıl kredi alacağınız hakkında bilgiye Kredi notu düşük olanlara kredi imkanı makalemizden yararlanabilirsiniz.

Kredi Sicil Affı İçin Hangi Bankalara Başvurulur?

Kara listede olanlara kredi veren bankalar olmamasından dolayı, ancak yukarıda belirttiğimiz kredi sicil affı şartlarını yerine getirenler tekrardan kredi kullanabilme şansına sahip olabilecektir. Sicil affı için başvuracağınız bankalar ise, ülkemizde resmi bir şekilde faaliyette bulunan özel, kamu ve katılım bankalarının tamamıdır. Türkiye İş Bankası, Garanti Bankası, Ziraat Bankası, Denizbank, Halkbank, Vakıfbank, QNB Finansbank, Odeabank, Fibabanka, ICBC Turkey, HSBC ve Kuveyt Türk Katılım Bankası gibi tüm bankalardan bu sicil affı için başvurunuzu yapabilirsiniz.

Kredi Sicil Affından Sonra Hangi Bankadan Kredi Alırım?

Kredi sicil affı için hangi şartları taşımanız gerektiğini az önce belirtmiştik. Bu şartlar tamamlandıktan sonra yapacağınız başvuru işlemleri ortalama olarak 1 ay içerisinde sonuçlanacak ve yeni bir kredi, kredi kartı ya da vadeli mevduat gibi işlemlerden faydalanacaksınız. Ama, kara listede olanlara kredi veren bankalar ve sicil affı sonrasında başvuru yapacağınız bankalar yine bazı şartlar arayacaktır.

Sicil affı sayesinde kara listeden çıkmış ve borcunuzu da ödediğinizden dolayı icralık dosyanızın önemi kalmamış olsa da, düzeltmeniz gereken bir kredi notunuz olduğunu unutmamalısınız. Eğer kredi notunuzu Türkiye ortalaması seviyesi olarak kabul edilen 1400’ün üzerine çıkaramazsanız bankalar yine kredi sunamayacaktır. Eğer kredi notunuzu yükseltip, banka sicilinizi temizlemiş ve bir de gelir belgesini bankaya sunabiliyorsanız, kredi kullanmaya başlayabilirsiniz. Fakat, ilk etapta konut kredilerinden olumlu yanıt alamayabilir, yalnızca düşük limitlerde olan ihtiyaç kredileri için olumlu sonuç alabilirsiniz.