IBAN Numarasından Hesap Numarası Bulma

Para transferlerinde hızlı ve hatanın en aza indirilmesi için kullanılan müşteri numarasının yerine kullanılan uluslararası banka hesap numaralarına IBAN adı verilmektedir. Açılımı International Bank Account Number olan IBAN numaraları 1 Ocak 2010 yılından itibaren havale, EFT ve virman işlemlerinde zorunlu kullanılmaya başlanmıştır. IBAN numarasından hesap numarası bulma yazımızda IBAN numaralarının açılımı ve hangi dizimin hesap numarası olduğu hakkında bilgi vereceğiz.

NEDEN IBAN Uygulamasına Geçilmiştir?

Para transferlerine yaşanan hatalar ve alıcının bilgilerinin yanlış girilmesi aksaklıklara ve zaman kaybına neden olmuştur. Bu hatanın kaldırılması ve yaşanacak sıkıntılarda zaman kaybı yaşanmaması için uluslararası finans dünyasında IBAN numarası uygulamasına geçilmiştir.

Türkiye’nin IBAN Numarası

IBAN numaralarının uzunluğu ülkeden ülkeye değişmektedir. Ülkemizde kullanılan IBAN numaraları 25 karakterlidir. IBAN numaralarının başında ki harfler ülke kodlarını göstermektedir. Mesela Almanya’nın IBAN ülke kodu DE, İtalya’nın ise IT’dir. Ülkemizin IBAN ülke kodu ise TR’dir.

IBAN Numaralarının Açılımı

Ülkemizde k IBAN numaralarının dağılımı incelendiğinde ülke kodu sonra ki ilk 2 rakam kontrol basamak rakamları, sonraki ilk 5 rakam ise banka kodu ve şube numaraları yer almaktadır. IBAN numaralarının son 16 rakamı ise müşterinin hesap numarası olarak belirlenmiştir. Aşağıda ki resimde IBAN numaralarının dağılımını daha inceleme şansınız olacaktır.

 

Bu resimden de anlaşılacağı gibi makalemizin başlığı olan IBAN numarasında müşteri numarası nerede yazar sorusuna cevap verebiliriz. IBAN numaralarında hesap numaraları son 16 rakamdır. Eğer ki hesap numaraları 16 rakamdan kısa ise asıl hesap numaraları sağa doğru yanaşır ve sol tarafa asıl numaralara gelinceye kadar sıfır rakamı konulur. Yukarıda ki resimden de anlaşılacağı gibi hesap numarası 12990022302 olan ve 11 rakamlı olan hesap numarası 16 rakama gelinceye kadar sol tarafına sıfır konularak 16 rakama ulaştırılmıştır.

IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir?

IBAN numarasını bilmeyen tüketiciler, bankalarının telefon bankacılığını arayarak öğrenebilir veya cep telefonlarına, e-mail adreslerine gönderilmesini isteyebilirler. Yine internet ve mobil bankacılık sistemlerini kullananlar IBAN paylaş bölümünden kendi e-mail adreslerine IBAN numaralarını gönderebilirler. Unutmayınız ki IBAN numarası olmadan para transferleri gerçekleştiremezsiniz.