Hisse Senedi ile Tahvil Arasındaki Farklar | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum

Hisse Senedi ile Tahvil Arasındaki Farklar

Hisse Senedi ile Tahvil Arasındaki Farklar

Tahvil, şirketlerin fon ihtiyaçlarını karşılamak için çıkartmış oldukları borç senetlerine verilen isimdir. Şirketler, ödenmiş sermayelerinden dolayı tahvil çıkaramazlar. Yine şirketler tahvil çıkarabilmesi Sermaye Piyasası Kurulundan izin almaları gerekmektedir. Hisse senedi ise sermaye yapılı şirketlerinin ortaklarına paylarının derecelerini gösteren kıymetli evraklardır. Şirketlerde hisse senedi çıkartabilmesi için Sermaye Piyasası Kurulundan izin almaları gerekmektedir.

Hisse Senedi İle Tahviller Arasında ki Farklar Nelerdir?

Hisse senedi ile tahviller arasında hem hukuk yönden hem de ekonomi yönünden farklılıkları bulunmaktadır. Bu farklılıklar;

HUKUKİ FARKLILIKLAR

 • Tahviller bir borç senedi iken hisse senetleri ise borç senedi olmayıp şirketlerin ortaklarının paylarını gösteren mülkiyet belgesidir.
 • Tahvil satan alan kişiler, tahvili çıkartan şirketlerin uzun vadeli alacaklılarıdır. Hisse Senedi sahipleri ise hisse senedini çıkartan şirketin ortaklarından biridir.
 • Tahvil sahibinin tahvil almak için ödemiş olduğu kaynak yabancı sermaye sermaye iken hisse senedi sahibinin satın alırken kullandığı sermaye ise öz sermayedir.
 • Tahvil sahipleri, tahvil çıkartan şirketin sadece alacakları üzerinde hakkı bulunur. Tahvil alacağını alan tahvil sahipleri hiç bir şekilde şirketin malları üzerinde hakları yoktur. Hisse senedi sahipleri ise hisse senetlerinde belirtilen tüm haklardan yararlanma hakkına sahiptir.
 • Tahvil sahibinin vadesi gelen tahvillerden alacağı kar bellidir. Yani önceden alacağı karı bilmektedir. Ancak hisse senetlerinde alınacak kar önceden bilinmez. Hisse senet sahipleri, şirketlerin kar elde etmesiyle kar, zarar elde etmesiyle zarar ederler. Kar ve zarar ortak sistemine dayanır.
 • Tahviller, belirtilen itibar değerinin altında iskonto şekliyle satılabilir. Ancak hisse senetleri değerinin altında satılmaz.
 • Tahviller, şirketler, belediyeler ve kamu kurumları tarafından çıkartılabilir. Hisse senetlerini ancak Anonim Şirketleri tarafından çıkartılır. Komandit şirketlerde hisse senedi çıkartır. Ancak bu hisse senetleri halka arz edilmez.
 • Tahviller, hangi tarihte ve nasıl çıkartılacağı, satılacağı ile ilgili itfa planı ile gerçekleşirken hisse senetlerinde itfa planı bulunmaz. Ancak isteğe bağlı olarak gerçekleşebilir.

EKONOMİK FARKLILIKLAR

 • Tahvil sahipleri, tahvil çıkartan şirketin kar ve karar ilişkilerine karışmaz. Alacağı kar bellidir. Tahvil sahipleri, tahvil şirketinden alacağını tahsil edemediği zaman yargı yoluyla alacağını tahsil etme hakkı vardır. Şirketin iflas etmesi veya tasfiyesi durumunda borçlarını ödemekle mükellef olduğu için tahvil sahiplerinin alacakları öncelikle ödenmek zorundadır. Hisse senetlerinde ise şirketin tüm borçları ödendikten sonra kalan pay üzerinden hisse senet sahiplerinin payları dağıtılır. Bu dağıtım kar ve zarar şeklinde ortaya çıkabilir.
 • Tahvillerde risk oranı az iken hisse senetlerinde fazladır.
 • Tahvillerde ki gelirler sabittir. Hisse senetlerinde ise değişkendir.

Bir önceki yazımız olan Yüzde 5 Vergi İndirimi Detayları Belli Oldu başlıklı makalemizde vergi indirimi detayları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık