Hibe Kredi Kimlere Verilir? | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum


Hibe Kredi Kimlere Verilir?

Hibe Kredi Kimlere Verilir? 

Ülkemizde birçok proje ve fikir sahibi kişi bulunmaktadır. Fakat sermaye eksikliği ve sermaye yetersizliğinden dolayı bu projelerini uygulamaya dökememektedirler. Sermaye kaynağı elde etmek için bu sıra da hibe kredi uygulamasına başvurulur. Geçtiğimiz yıllarda artan sermaye desteği ile birçok proje hayat geçirilmiştir ve hibe kredi desteği ile bunun devamı sağlanmaktadır. En çok merak edilen konu hibe kredi kimlere verilir konusudur. Hibe kredisi hayvancılık ve tarım, bilgisayar programcısı, sanayi sektörü, ticari üretim ve teknolojik proje alanlarında proje üretmeye çalışan kişilere verilen geri ödemesiz olan maddi bir destektir. Çağa uygun ve önemli proje sahibi olan bireylerin projeleri istenilen şekilde gitmesi durumunda proje TÜBİTAK projeleri arasında yer alıp hibe desteğini 500 bin TL ve üzerine kadar yükseltilebilmektedir.

Hangi Kurumlar Hibe Kredi Verebilir?

 • Hazine müsteşarlığı,
 • Dış ticaret müsteşarlığı,
 • Kalkınma ajansları,
 • Kırsal kalkınma destekleri,
 • Türkiye kalkınma bankası,
 • Türkiye teknoloji geliştirme vakıfları,
 • KOSGEB,
 • Avrupa birliği destekleri,

Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

Hibe kredisi almak için KOSGEB ‘ in resmi internet sitesinden başvuru formu doldurmak yeterlidir fakat gerekli olan şartlar da uygulanmalıdır. Bu uygulamadan faydalanmak için gerekli koşullar yerine getirilmediği taktir de kredi almak mümkün değildir. Bu yüzden hibe kredisi bürolarına gidilmelidir ya da hibe krediler kitabını almak oldukça yardımcı olacaktır.

KOSGEB Hibe Kredisi Nedir?

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin gelişmesi, projelerini düzgün şekilde yerine getirebilmeleri için onlara hibe ve kredi veren bir kurumdur. KOSGEB devletin verdiği kredi kaynağını girişimcilere ve işletmelere veren kurumdur. KOSGEB özellikle belirli şartlara uyan yeni girişimcilere KOBİ’lere ve küçük ölçekli işletmelere kredi desteğinde bulunmaktadır.

KOSGEB Hibe Kredisinin Amacı Nedir?

Bu uygulamanın amacı küçük veya orta ölçekli işletmelerin daha da büyümesi için gerekli sermayeyi sağlamak, bu işletmeler arasındaki rekabeti artırmaktır. Girişimcilere verilen krediler de geri ödemeli ve geri ödemesiz kredilerolmak üzere iki çeşittir. Özellikle ihracat ve ihracatı artıracak olan projeleri desteklemektedir. Çünkü ülkenin gelişmesi açısından ihracat önemli bir yere sahiptir.Bir önceki yazımız olan Restorasyon Kredisi Limitleri başlıklı makalemizde Restorasyon kredileri, Restorasyon Kredisi ve Restorasyon Toki hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  Bir Cevap Yazın

  Yukarı Çık