Hesap işletim ücreti Nasıl Geri Alınır?

Hesap İşletim Ücreti İadesi

Tüketicilerin, bankalarla ilgili en büyük şikayetlerinden biri de hesap işletim ücreti almasıdır. Hesap işletim ücretinin bankalarca alınmasının yasal olup olmadığı hala günümüzde bile tartışılırken bankalar nasıl alıyor? Sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Hesap İşletim Ücretleri

Bu kesinti, bankalarda vadesiz hesabı olan tüketicilerden bankaların 6 aylık veye yıllık olarak kesmiş oldukları makbuz, değerli kağıt ve işlem ücreti adı altında komik isimlerle almış oldukları ücrettir. Kesilen bu ücretler tüm bankalarda sabit olmayıp, kesilen ücretler bankadan bankaya değişmektedir. Ancak bazı bankalarda hesap işletim kesintisi uygulamaktadır. Bunun sebebi de tüketicinin kendi kredi kartlarını kullanması, bankalarına otomatik ödeme talimatı vermeleri, vadesiz hesaplarda ki hareketlilik gibi sebeplerden dolayı müşterilerinden ücret almaktadır.

Hesap İşletim Ücretlerinin Alınması Yasal mı?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu ücretlerin yasal olup olmadığı hala tartışılan bir konudur. Bu konu ile ilgili açılan dava  sonuçlarına baktığımızda, mahkemeler bankanın almış olduğu hesap işletim ücretlerinin yasal olmadığını, bankanın kesmiş olduğu hesap işletim ücretinin geri ödenmesine dair kararlar vermiştir. Ancak Türkiye Bankalar Birliği de alınan ücretin yasal olduğunu savunmaktadır.

Hesap İşletim Ücreti Nasıl Geri Alınacak

Gelelim hesap işletim ücretinin geri alınması için yapılması gerekenlere. Öncelikle ücreti kesen bankanın genel müdürlüğüne ücret iadesi dilekçesi yazmanız gerecektir. Buradan dilekçe örneğini indirebilirsiniz. Yazacağınız dilekçeyi mutlaka iadeli taahhütlü göndermenizi tavsiye ederiz. Bankanın genel müdürlüğünde süslü püslü bir açıklama gelecek ve geri ödeme talebiniz kibarca ret edilecektir. Bu aşamadan sonra yaşanan bu olayı Tüketici Hakem Heyetine taşımanız gerecektir. Bunun için öncelikle bankanızın sizden almış olduğu paraya dair makbuzunun olması gerekir. Tüketici hakem heyetine yazacağınız dilekçenin ( buradan indirilebilirsiniz) yanı sıra ücretin yasal olmadığına dair mahkeme kararlarını da ekleyerek ( buradan indirebilirsiniz) tüketici hakem heyetine teslim edilmesi gerekir. Yapılan başvuru sonrası tüketici hakem heyeti genellikle tüketicinin lehine karar vermektedir. Alınacak karar sonrası bankanızdan ücreti geri alabileceksiniz.

Bu işlemler ile ilgili yasal kararın anlatıldığı haber videosu :