Hem SSK Hem de Bağ-Kur’lu Olunur Mu? | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum


Hem SSK Hem Bağ-Kur Emekliliği

Hem SSK Hem de Bağ-Kur’lu Olunur Mu? 

Sosyal haklar, sağlık hizmetleri ve emeklilik insanlar için oldukça önemli konulardır. Emeklilikte güzel şartlarda yaşamak hem sağlık haklarından tam olarak faydalanmak hem de yüksek maaş alabilmek için günümüzde insanlar aynı anda SSK ve Bağ-Kur’lu olarak emekli olmak istiyor. Böylece emeklilikte daha fazla maaş alma hakkına sahip olabiliyorlar.

Hem SSK Hem Bağ-Kur Emekliliği

SSK ve Bağ-Kur ile aynı anda çalışan ve emekli olan kişilerin maaşı, diğer çalışanlara göre daha fazla olmaktadır. Bu da bir şirkette çalışan kişinin kendi şirketinin kurmasıyla mümkün hale gelmektedir. Yani hem kişinin çalıştığı kurum maaş üzerinden prim ödemesi yapmaktadır, hem de şirketi üzerinden ekstra prim ödemesi yapılmaktadır. Böylelikle primi yüksek olan kişiler emeklilikte daha fazla maaş alabilmektedir. 2011 yılından önce tek tip sigorta mevcuttu ve bu yıldan önce hem SSK hem de Bağ-Kur’dan emekli olma gibi bir durum söz konusu değildi. 2011 yılından sonra SSK ve Bağ-Kur arasında ortaya çıkan çatışmalar da son buldu. Böylelikle kişi hem bir iş yerinde çalışabiliyor, hem de açtığı bir şirket veya iş yerinde kendi primini kendi ödeyebiliyor. Bu da daha fazla prim ödenmesine ve emeklilikte alınacak maaşın daha fazla olmasına yardımcı oluyor.

SSK ve Bağ-Kur Emekliliği

Kişi normal olarak SSK’lı sayılmaktadır ancak ödediği primler daha fazla olduğundan dolayı emekli aylığı normal çalışan birine göre daha fazla olmaktadır.Bir önceki yazımız olan Restorasyon Kredisi Limitleri başlıklı makalemizde Restorasyon kredileri, Restorasyon Kredisi ve Restorasyon Toki hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık