Hazine Bonosu Nedir? Nasıl Alınır ve Satılır? | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum


Hazine Bonosu Nedir? Nasıl Alınır ve Satılır?

15 Eylül 2016

Hazine Bonosu Nedir? Nasıl Alınır ve Satılır? 

Hazine bonosu günümüzde en güvenilir ve risksiz yatırım aracı olarak görülür. Birikimlerini riske atmadan gelir elde etmek isteyenlerin tercih atiği bir yatırım aracıdır. Hazine bonosu devletlerin vatandaşlarından borç alma yöntemidir. Bu bağlamda çeşitli yatırımlar için fon elde etmek isteyen devletler belli aralıklarla hazine bonoları çıkarırlar ve yatırımcılarına bu bonoların karşılığında belli bir faiz geliri taahhüt ederler. Elbette hiçbir yatırım aracı sıfır risk içermez. Geçmişte Arjantin gibi ülkelerin vadesi gelen hazine bonolarını ödeyemediği görülmüştür. Ancak Türkiye bu konuda güvenilir bir devlettir ve tarihinde çıkarılan bütün hazine bonoları zamanında yatırımcılara ödenmiştir.

Bono kelimesi senet demektir. Hazine bonosu da devletin aldığı borca karşılık verdiği ödeme sözü yani senedidir. Borçlu olan taraf devlet olduğu için getirisi az da olsa hazine bonosu garanti bir yatırım aracıdır. Dünya da pek çok devlet kısa süreli fon elde etmek için bu yola başvurur. Devletlerin kısa vadeli borçlanabilmesi oldukça sağlıklı bir durumdur. Bu yüzden hazine bonoları bilinen en garantili yatırım aracı olarak görülür. Hazine bonoları belli tarihlerde piyasaya sürülür ve vadeleri genellikle 1 yıldır. Ayılın sonunda devlet yatırımcılarına belli bir faiz karşılığında ödeme yapar. Hazine bonoları aracı kurumlar veya bankalar tarafından alınabilinir.

Hazine bonoları risk almayı istemeyen ve vergi muafiyetinden yararlanmak isteyen yatırımcılar için uygun bir seçenektir. Portföyündeki riskleri güvenli bir şekilde dengelemek isteyen yatırımcılar hazine bonolarını tercih etmelidirler. Hazine bonolarına uygulanan vergi oranı elde edilen kar üzerinden %10’dur.

Hazine bonosu alım-satımı yapan yatırımcılarda vardır. Bu konudaki dengeyi piyasaların faiz oranı belirler. Örneğin elinizdeki bononun faizi %3 ise ve piyasadaki faizler %4 e yükselmişse. Hazine bonoları tercih edilmez ve yatırımcı elindeki hazine bonolarını satmak isteyebilir. Yani faiz ve bono fiyatları ters orantılıdır. Hazine bonolarının getirisi şu şekilde hesaplanır:

Hazine bonosunun getirisinin hesaplanması:   

Anapara * (Basit Faiz/100) *(Vadeye Kalan Gün Sayısı/365) = Bononun Brüt Getirisi

Bono brüt getirisi üzerinden % 10 vergi ödenir ve kalan miktar net hazine bonosu getirisidir.

Likiditeleri ve sabit getirileri yüksek olan hazine bonoları devlet güvencesinde olan yatırım araçlarıdır. Bankalar hazine bonolarını ücretsiz olarak emanet hesaplarda saklama hizmeti verirler. Eğer paranızı riske atmak istemiyorsanız ve az olsun ama garanti olsun diyorsanız Hazine bonolarına yatırım yapmanız doğru bir tercih olacaktır.Bir önceki yazımız olan Yeni Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır başlıklı makalemizde denizbank kredi başvurusu, garanti bankası kredi başvurusu ve işbankası kredi başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık