Hayat Sigortası Hangi Hallerde Ödeme Yapmaz? | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum


Hayat Sigortası Hangi Hallerde Ödeme Yapmaz?

Hayat sigortası birçok dünya ülkesinde önem verilen ve çok sayıda kişi tarafından tercih edilen bir durum olsa da, günümüzde ülkemizde sadece konut kredisi paketleri adı altında yer alan hizmetler dahilinde yaygın bir hal kazanarak kişilerin hayat sigortası yapılmakta. Birçok ülkede seçili bir sigorta türü olan hayat sigortası ülkemizde maalesef zorunlu bir halde tercih edilen ürün paketleri arasında yer almaktadır. Ülkemiz vatandaşlarının hayat sigortasına olan tavırları aslında oldukça yanlış bir durum. Nedeni ise kişinin ölümünden sonra yakınlarının veya mirasçılarının daha rahat ve sıkıntısız bir hayat yaşaması için sigortanın kendilerine sunacağı ayrıcalıklar ile iyi bir yaşam sürdürmesine olanak tanımaktadır.

Kişinin vefatı ile birlikte hayat sigortasının sunmuş olduğu poliçelere dayanaraktan bankanın poliçe üzerinden mirasçılarına para vermesi bu durumun iyi bir yanı. Hayat sigortası özellikle de kredi çeken kişilerin içerisinde olduğu zorunlu bir uygulama olarak görülmekte. Bu durum ise krediyi tüketiciye sağlayan bankanın müşterisinin herhangi bir talihsiz kaza geçirmesi veya vefat olayının yer alması gibi durumlarda hayat sigortası üzerinden temin ettiği ücreti teminat olarak poliçe konumunda tutmasıdır. Bu şekilde alacaklı olan bankanın kişiden teminat olarak bunu ön görmesi olarak bilinmektedir. Bunun için özellikle de uzun vadelere sahip kredi çekimlerinde mutlaka hayat sigortasının yaptırılması en uygun ve en mantıklı seçenek olacaktır.

HANGİ DURUMLARDA HAYAT SİGORTASI ÖDEMESİ YAPILMAZ?

  • Banka müşterisinin hayat sigortası poliçesini yakınlarına yani mirasçılarına bırakmak için planlı bir ölüm sergilemesi, intihar ve ölümüne kaza süsü verilmesi gibi durumlarda ödeme yapılmaz.
  • Hayat sigortası kişinin sahip olduğu poliçede yer alan mirasçının kişiyi öldürmesiyle banka tarafından yapılacak olan ödemeye konması halinde ödeme yapılmaz, bu cinayet sıfatını taşımaktadır.
  • Kaçak olarak yolculuk yaptığı esnada kişinin havadan, karadan veya denizden etmiş olduğu seyahat halindeki vefatında ödeme yapılmaz.
  • Kişinin savaş esnasında vefat etmesi durumunda ödeme yapılmaz, fakat kişinin bazı poliçe maddelerini göz ardı ettirebilmesi için ek tutarlar ödeyerek bunu sağlayabilmektedir.
  • Kimyasal veya Nükleer bir saldırı sonucu hayatını kaybeden kişinin mirasçılarına ödeme yapılmaz.


Bir önceki yazımız olan Restorasyon Kredisi Limitleri başlıklı makalemizde Restorasyon kredileri, Restorasyon Kredisi ve Restorasyon Toki hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık