Hasarsızlık İndirimi Nedir? | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum


Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Sigorta firmalarının özellikle üzerinde durduğu bir terim olan hasarsızlık indirimi, kasko poliçesi üzerinde %65’e varan oranlarda indirim olmasını sağlayan ve kişiye tasarruf imkânı veren özel bir uygulamadır.

Hasarsızlık indirimi sağlayan şartlar kişiden kişiye değişiklik gösterse de genel hatlarıyla benzerdir. Poliçe üzerinde indirim sağlayan hasarsızlık indirimi, poliçe yenileneceği zaman geçmişe dönerek geçen yıl içerisinde yapılan kazalar, hırsızlıklar gibi şeylerin göz önünde bulundurularak poliçe yenilemesinde pirim farklılıkları oluşmasına sebep olur.

Hasarsızlık indirimini kullanmayı sağlayacak noktalar şunlardır:

%100 Kusursuz Kazalar

Tüm sigorta şirketleri tarafından kabul edilen ve hasarsızlığı bozmayarak indirim kullanılmasını sağlayan durum %100 kusursuz kazalardır. Sigortası olan aracın hiçbir kusurunun bulunmadığı ve suçun tamamen karşı tarafa ait olduğu bu kazalarda, sigorta şirketi hem hasar tazminatı öder, hem de indirim hakkı etkilenmemiş olur.

Radyo Hırsızlığı – Cam Hasarları

Her sigorta şirketi tarafından kabul görülüyor olmasa da radyo-teyp gibi araba aksesuarlarının çalınması veya camların kırılması gibi ufak hasarlar, yılda bir kereye mahsus olmak üzere hasarsızlık indirimini etkilemez.

Küçük Hasarlar

Kimi sigorta şirketleri tarafından aracın yüzeyinde meydana gelen sıyrıklar, çizikler ve vuruklar gibi küçük hasarlar da hasarsızlık indirimini etkilememektedir. Mini hasar teminatı da adı verilen bu durum, poliçe ve eklerinde de yazmakta ve belirli bir ücreti aşmadığı sürece hasarsızlık indirimi üzerinde doğrudan etkisi bulunmamaktadır.Bir önceki yazımız olan Restorasyon Kredisi Limitleri başlıklı makalemizde Restorasyon kredileri, Restorasyon Kredisi ve Restorasyon Toki hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık