Hangi Konutlara Konut Kredisi Verilmez?

Bankaların her ne kadar en çok kar elde ettiği kredilerin başında, uzun vadesiyle konut kredileri gelir. Ancak konut kredileri verilirken, tüketicinin kredi notu, gelir belgesi kadar kredi verilecek konutun da kredi kullanılmasına uygun olması gerekmektedir. Hangi konutlara konut kredisi verilmez? Yazımızda, bankaların konut kredilerinde konutlarda aradıkları şartlardan bahsedeceğiz.

  • Ortak ( Hisseli ) Tapular: Ortak dediğimiz bir konutun birden fazla sahibi varsa ve diğer konut sahibinin de onayı alınmayan konutlar için kredi kullanılmaz. Bankalar, kullanılan konut kredisi sonrası, onay alınmayan diğer tapu sahibi itirazıyla konut kredisinin geçersiz olacağını bildiği için hisseli tapusu olan konutlara kredi kullandırmaz. 
  • İpotekli Konutlar: Alacaklarından dolayı banka, diğer kurumlar ve şahıslar tarafından ipotek konulmuş konutlara da konut kredisi kullandırılmaz. İpotekli konutlarda birden fazla kişinin hak sahibi olduğu için bankalar, konut kredisi verirken ilgili konut için birinci derecede alacaklı olmayı tercih ederler. 
  • Hasarlı Konutlar: Deprem, sel gibi doğal afetlerden etkilenmiş, kullanılmayacak derecede olan konutlar için de konut kredisi kullandırılmaz. 
  • Tamamlanmamış Evler: Bankalar, henüz inşaat aşamasında olan ve %80’i tamamlanmamış konutlar için konut kredisi kullandırmak istemezler. Ancak bazı bankalar, ekspertiz raporuna göre bu oranı aşağıya çektiği de görülmektedir. 
  • Proje Halinde ki Konutlar: Normalde proje aşamasında ki konutlar için bankalar kredi kullandırmaz. Ancak inşaat firmalarıyla bankalar arasında bir anlaşma varsa o zaman bankalar o konutlar için konut kredisi kullandırmaktadır. 
  • Kat Mülkiyeti:Bankalar normal şartlarda konut kredisi verecek konutlarda kat mülkiyeti zorunluluğu ararlar. Ancak kat mülkiyeti olmayan ancak kat irtifakı tapusu  olan konutlar için de konut kredisi kullandırmaktadır. Kat mülkiyeti, kat irtifakı tapusundan sonra alınır. Bankalar her ne kadar kat mülkiyetinde öncelik arasalar da kat irtifakı tapusu olan konutlara da kredi vermektedir.
  • Müstakil Evler: Müstakil ev, villa gibi yapılar, bağımsız yapılar oldukları için bankalar, konut kredisi için  arsa tapusunu yeterli görmektedir. Müstakil evlerde, villalarda yapı kullanım izin belgeleri ve arsa tapuları kredi kullanımı için yeterl olacaktır.