Hangi Bankada Hesabım Var?

Maaş ödemeleri, kira, fatura, krediler, kredi kartları, para transferleri, ek hesaplar gibi tüm işlemler bankalardan yapılmaya başlanınca bankalar haşır neşir olduk desek yalan olmaz. Öyle ki bazen kaç bankadan kredi kartımızın olduğunu bile bilemeyiz. İşte bankalarla bu kadar haşır neşir olduğumuz bir dönemde bazen hesaplarımızda ki paraları unutabiliyoruz. Hangi bankada hesabım var?Yazımızda bankalarda unutulan paraları nasıl sorgulamamız gerektiği konusunda bilgiler vereceğiz.

Kullanmadığınız Hesapları Kapatın

Bankalarda unutulan paralar tüketicilerin en çok karşılaştığı sorunlardan biridir. Özellikle kredi kullanımlarında kredi hesaplarına fazla yatan paralar, maaş almış olduğunuz bankaların değişmesiyle maaş hesabında unutulan paraları, o bankayla olan ilişkinizi kestiğiniz zaman unutabilmektesiniz. Böyle bir hataya düşmemek için çalışmayacağınız bankalarda olan vadesiz hesaplarınızı mutlaka kapatın veya kullanmadığınız kredi kartlarınızı iptal edin. Kapatılmayan vadesiz hesaplarınız da paranızın olup olmadığını veya bankaya borcunuz olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Çünkü bankalara kuruş dahi borcunuz olsa ve unutursanız o kuruş borcunuz katlanıp artacaktır.

Banka Şubelerine Tek Tek Gitmeniz Gerekir

Bankalarda paranızın olup olmadığı kontrol etmek açıkçası çok zahmetli bir iştir. Hangi bankalarla daha önceden çalıştığınızı iyi bilmelisiniz. Tam bilmiyorsanız o zaman kimliğinizle beraber banka şubelerini tek tek ziyaret etmeniz, sıraya girip saatlerce beklemek zorunda kalacaksınız.

Telefon Bankacılığıyla Öğrenebilirsiniz

Bankalarda paranızın olup olmadığını kontrol etmenin diğer bir yolu ise bankaların telefon bankacılığı hizmetleri olacaktır. Daha önceden çalışmış olduğunuz bankaları biliyorsanız tek tek müşteri hizmetlerini arayarak da bankalarda paranızın kalıp kalmadığını öğrenebilirsiniz. Yukarıda belirttiğimiz gibi kalan paraları sorgulamak çok zahmetli olacak. Dakikalarca müşteri temsilcisini bekleyeceksiniz, o tuşa basılacak şu tuşa basılacak derken epey vaktinizi alacaktır.

Kredi Kartınızla Öğrenebilirsiniz

Eğer ki çalışmadığınız bankanın kredi kartını iptal etmemişseniz ve şifresini hatırlıyorsanız da kredi kart borcunu öğrenebilir veya kredi kartınıza fazla yatırılmış para olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Açıkçası saymış olduğumuz bu üç yolun dışında başka bankalarda para olup olmadığını öğrenme şansınız bulunmamaktadır.