Halkbank Varlık Fonuna Devredildi

Kamu kurumlarının varlık fonuna devirleri devam etmekte. Özelleştirme Yüksek Kurulunun kararıyla Halkbank’ın 638.825.500 liralık hisseleri Türkiye Varlık fonuna devredildi.

Türkiye Varlık Fonuna Devredilen Kurumlar Hangileridir?

Ziraat Bankası’nın hazineye ait olan tüm hisseleri, Türk Telekom’un yüzde 6.68’lik hisseleri, Türk Hava Yollarının yüzde 49.12’lik hissesi, PTT’nin hazineye ait olan tüm hisseleri, Milli Piyango, At Yarışları, Eti Maden’in hazineye ait tüm hisseleri, Türkiye Çay İşletme Kurmunun hazineye ait olan tüm hisseleri, Borsa İstanbul’un hazineye ait tüm hisseleri, Botaş ve Türkiye Petrollerinin hazineye ait tüm hisseleri varlık fonuna devredilmişti. Son devredilen kurum da Halkbank oldu.

Halkbank’ın Yüzde 51’lik Hisseleri Devredildi

Halkbank’ın yüzde 51.11 oranında ki hissesi de Türkiye Varlık Fonuna devredildi. Bankanın yüzde 51’lik hissesi  638.825.500 lira karşılığında Türkiye Varlık Fonuna devir edildiği 10 Mart 2019 yılında Özelleştirme İdaresi tarafından kamuoyuna açıklandı.

Halkbank Yatırımcıları, Bu Devirden Hiç Bir Şekilde Etkilenmeyecek

Halkbank tarafından yapılan açıklamada ” Bankamızın yüzde 51’lik kısmı, Türkiye Varlık Fonuna devredilmiştir. Bu devir işleminden sonra bankamız yine devlet bankası kimliğini taşıyacak ve değişiklik olmayacak. Yine bankamız, Bankalar Denetleme ve Düzenleme Kurumuna tabi olup, bankacılık işlemlerine devam edip, vatandaşlarımıza hizmet etmeye devam edecektir” açıklamasında bulunuldu. Yapılan  diğer açıklamada da” Hakbank’ın yüzde 51’lik hissesinin Türkiye Varlık Fonuna devredilmesiyle, Halkbank yatırım ortaklarının hiç bir şekilde etkilenmeyeceği, yatırımcıların hisselerinin eskisi gibi işlem görmeye devam edeceği, bankanın uluslar arası fon kurumlarıyla olan ilişkilerinin devam edeceği ve hisse değerlerinin Borsa İstanbul piyasasında işlem görmeye devam edeceği” bildirildi.

Varlık Fonunun Amacı Nedir?

Bakanlar Kurulunca onaylanacak Stratejik Yatırım Planı çerçevesinde yönetilecek. Varlık Fonunun kurulma nedeni ise piyasalarda araç çeşitliliği yaratmak, dış kaynak ihtiyaçlarını karşılamak, stratejik öneme sahip yatırımlara öncülük etmek ve kaynak yaratmak, ülkemizi dış ekonomiye karşı güçlü bir yapıya sahiplendirmek, devredilen fonların alt kademelerinde ki fonları tek kalemde toplamak için Bakanlar Kurulu kararıyla kurulmasına karar verilmiştir.