Halkbank Kredi Yapılandırması

Bankalardan kullanılan tüketici kredilerini ödeyemeyen ve ödeme zorluğu çekenleri için hükumetin çıkartmış olduğu  Banka Kartları ve Kredi Kartları yönetmeliğine göre kredi borçları 48 aya kadar yeniden yapılandırılmaya başlandı. Halkbank’tan tüketici kredisi kullanıp ödeyemeyen Halkbank müşterileri de kredi borçlarını yapılandırabileceklerdir. Halkbank Kredi Yapılandırması yazımızda kredi borçlarının nasıl yapılandırılacağı, kimlerin yapılandırma hakkından faydalanamayacağı ve Halkbank kredi yapılandırma faiz oranları hakkında bilgiler vereceğiz.

İçerikler

Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliği

Bilindiği gibi hükumet 10/3/2007 tarihli ve 26458 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğinde kredi kartlarının taksit sayıları, kredi kartıyla taksit yapılamayan ürünler, bir keze mahsus tüketici kredi borcu olan ve ödeyemeyen tüketicilerin kredilerini ve kredi kart borçlarını yapılandırılmasıyla ilgili kanun hakkında yönetmelik çıkarmış ve Resmi Gazete’de yayımlamıştır.

Halkbank Kredi Yapılandırmasından Kimler Yararlanamayacak?

Halkbank tüketici kredi borçlarını 48 aya kadar yapılandırma yapılabilmesi için kredi borcunun yasal takibe düşmemesi şartı bulunmaktadır. Halkbank tarafından ödenmeyen kredi borcu hakkında yasal takip başlatılmış, icra takibi başlatılmış müşteriler kredi yapılandırma fırsatından yararlanamayacaktır.

Faiz Oranlarını İyi Araştırın

Halkbank tüketici kredisi yapılandırması için öncelikle Halkbank şubelerine gidilip kredi yapılandırma sözleşmesi imzalanacaktır. Ama size tavsiyemiz önce uygulanacak faiz oranıyla ödemeye başlayacağınız kredi yapılandırma ödeme planını incelemenizi tavsiye ederiz. Eğer ki faiz oranlarının yüksek olduğunu düşünüyor ve daha düşük faiz oranlarıyla kredi yapılandırması yapan başka bankalar varsa o bankalara başvurmanızı tavsiye ederiz. Eğer ki kredi borçlarınızı ödeyemeyecek durumdaysanız yasal takibe düşüp kredi notunuz daha da düşmeden kredinizi yeniden yapılandırmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca yasada son başvurma tarihi belirtilmediği için hala süreniz var demektir.

Halkbank Kredi Yapılandırma Kredisi Faiz Oranı

2019 yılı Halkbank kredi yapılandırma faiz oranları incelediğimizde aylık %1.20 faiz oranını uygulandığı görülmektedir. Kullanılacak yeni kredi tutarının binde beş oranında kredi tahsis ücreti alınacağını da unutmayınız. Halkbank kredi yapılandırma kredisinde bir kesinti de hayat sigortasından olacak. Hayat sigorta primi kullanılacak kredi tutarının ve müşterinin yaşına göre değişmektedir. Yani kredi tutarı ne kadar yüksekse ve kredi kullanacak kişi ne kadar büyükse sigorta primi de o kadar artmaktadır. Ancak 35 yaşında ve 10.000 TL kredi yapılandırma kredisi kullanan bir kişi 30 TL hayat sigorta primi ödemektedir.

Halkbank Kredi Yapılandırma Kredisi Ödeme Planı

Son olarak Halkbank’tan 10.000 lira ve 48 ay vadeli kredi yapılandırma kredisi çeken tüketicinin ödeme planıyla konumuzu bitirelim. 50 lira kredi tahsis ücreti ve hayat sigortası kesildikten sonra aylık 290 lira ödeme yapacaktır. 48 ay sonra ödeyeceği toplam tutar ise 13.920 lira ödeyecektir.