Beklenen Hac Fiyatları Belli Oldu

Kutsal topraklara gitmek isteyenlerin merakla beklediği hac kuraları çekildi. Türkiye bu yıl kutsal topraklara 80 bin hacı gönderecek. 80 bin kişilik kontenjan kadrosunda şehit aileleri, gazi yakınları kura çekimine katılmadan hac vazifelerini yerine getirecek. Yine Diyanet İşleri Başkanlığı 2019 yılı hac fiyatlarını açıkladı.

Türkiye’den 80 Bin Kişi Hacı Olacak

2019 yılında ülkemizden 1 milyon 600 kişi hac vazifesini yerine yetirmek için başvurdu. Bu yıl Suudi Arabistan Hac bakanlığı Türkiye’nin hac kontenjan sayısını 80 bine çıkardı. Diyanet İşleri Başkanlığı da asıl ve yedeklerden oluşan kura çekimini gerçekleştirdi. Bu yıl şehit ve gazi yakınları dışında 10 yıldan beri kurada ismi çıkmayan hacı adaylarına da öncelik verildi.

Kayıtlar Ne Zaman Yapılacak?

Diyanet İşleri Başkanlığının yapmış olduğu açıklamada ismi çıkan adayları  27 Şubat -10 Mart 2019 tarihleri arasında kesin kayıt başvurusu yapacaklar. Kura da ismi çıkan hacı adayları 27 şubat – 10 Mart tarihleri arasında kesin kayıt yaptırmayan adaylarının yerine kurada ismi çıkan yedek hacı adayları da 05 Eylül-30 Eylül 2019 tarihleri kesin kayıt yaptıracaklar.

2019 Hac Fiyatları Ne Kadar?

Hacı adaylarını en çok merak ettiği sorulardan biri de hac fiyatlarının ne kadar olacağıydı. Diyanet İşleri Başkanlığı bu yıl ki hac organizasyonun oda ve otel seçeneklerini hac adaylarının hizmetine sundu. Dileyen adayları tek oda içinde yatak sayısına göre de seçim yapabilecek. Oda tercihi yapmak isteyen hacı adayları 2 kişilik odalarda kişi başı 15 bin 500 lira fiyat belirledi. Üç kişilik odaları tercih edecek hacı adayları da kişi başına 14 bin lira ücret ödeyecek. 4 kişilik oda seçen hacı adayları da kişi başına 14 bin 250 lira ücret ödeyecekler. Otel fiyatları da belirlenirken de Kabe’nin olduğu Mescid-il Haram’a yakınlığı ve otelin yıldız değerine göre değişmektedir. Otel fiyatlarında en düşük fiyat 22.750 lira olarak tespit edildi. Diğer otel ücretleri ise  24.500 lira, 27.500 lira ve 39.750 lira şeklinde açıklandı.