Girişimci Kadınlara Devlet Desteği 2019

Girişimci Kadınlara Devlet Desteği 2019

Girişimci Kadınlara 28, devletimiz kadınların meslek hayatına daha çok katılmaları ve sosyal hayatta daha çok yer edinmeleri için girişimci kadınlara destek sağlıyor. Devletimiz daha önceleri ev hanımlarına mikro kredi desteği sağlıyordu. Mikro kredilerin ardından hedeflerini büyüten kadınlara KOSGEB tarafından banka aracılığı ile 50 bin Türk Lirasına kadar hibe kredi desteği sağlanmaya başlandı. Devletin şartları sağlayan tüm girişimcilere sağladığı hibe krediyi kadınlara özel imtiyazlar ile sunmaya başladı. Kadın girişimciler kredi almaya hak kazandıkları takdir de KOSGEB tarafından belirlenen sektörlerde işletmelerini kurabilirler.

Devletten kadınlara geri ödemesiz kredi, devletin kadınlara verdiği teşvik kredisi için nereye başvurulur, kaymakamlığın ev hanımlarına verdiği kredi, ev hanımlarına mikro kredi ve kadınlara destek kredisi nasıl alınır? Gibi konular hakkında sizlere çeşitli bilgiler hazırladık. Bu bilgilere ulaşabilmek için yazımızı okumaya devam etmeniz yeterli olacaktır.

Kadın Girişimcilere Verilen Devlet Destekli Girişimci Kredisi

Devlet tarafından verilen girişimci kredisini alabilmek için bazı şartlar sunuluyor. Vatandaşlar tarafından alınan vergilerle sağlanan bu kredilerin boşa gitmemesi için bu koşullar sunuluyor. Bu koşullar şu şekilde;

  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • C. vatandaşı olmak
  • KOSGEB tarafından açılan girişimcilik programlarına katılmak ve başarı ile tamamlamak
  • Girişimcilik kurslarından edindiğiniz bilgiler ile iş planı hazırlamak
  • Hazırladığınız iş planını ve kurslardan alacağınız sertifikayı KOSGEB komisyonuna sunmak

Bu şartları yerine getiren kadın girişimcilerimiz devletin sağladığı girişimci kredisini alabilirler.

Devletimiz girişimcilere sunduğu bu kredileri Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı aracılığı ile temin ediyor. Bu kredilerden yararlanabilmek için bu kuruma başvurmanız gerekiyor. KOSGEB tarafından ülkemizin her şehrinde ve çoğu ilçesinde açılan girişimcilik kurslarına katılmanız gerekiyor. Kurslar çok sık vakitlerde açılıyor. Hangi kursa hangi tarihte katılmak krediyi kullanacak bireye kalmış. Kursların amacı kredi temin edilecek olan kişinin iş hayatında önemli olan teknikleri ve detayları öğrenmesidir. Kursları başarı ile tamamlayan adaylara sertifika veriliyor. Alacağınız sertifika ile kurslarda öğrendiğiniz bilgilerle hazırladığınız projeyi KOSGEB komisyonuna sunmanız gerekiyor.

KOSGEB her türlü sektöre hibe kredi sağlamadığı için kurmak istediğiniz işletmenin KOSGEB’in destek sağladığı sektörler arasında olup olmadığını öğrenmeniz gerekiyor. Eğer işletmeniz KOSGEB’in destek sağladığı alanlar içerisinde değil ise hibe krediden faydalanamazsınız. Hazırladığınız projeyi KOSGEB komisyonuna sunmanızın ardından onay süreci başlar. Bu süreç oldukça kısa bir vakittir. Komisyondan onay almanız ardından bu seferde kredi verme süreci başlar.

Kredi Alma Süreci Nasıl İşler

Hazırladığınız iş planının KOSGEB komisyonundan onay almasının ardından kredi alma süreci başlar. Bu sürecin işleyiş sırası şu şekildedir; öncelik olarak kurmak istediğiniz işletmenin giderlerini belirlemeniz gerekiyor. İşletmenizin kurulum giderleri ilk olarak sizin cebinizden çıkıyor. İşletmenizin donanım, tamir-tadilat, araç, gereç vs. gibi giderlerinin tamamını cebinizden ödüyorsanız. Ödediğiniz bütün giderleri faturalandırmanız gerekiyor. Faturalandırma sebebi ise KOSGEB’in fatura tutarı kadar kredi vermesidir. İşletmenizin kurulum masraflarının 50 bin Türk Lirasına kadar olanı hibe kredi olarak veriliyor. 5

0 bin Türk Lirası yetmediği takdir de 100 bin Türk Lirasına kadar sıfır faizli geri ödemeli kredi alabiliyorsunuz. Geri ödemeli kredinin ödeme başlangıcı kredinin KOSGEB’den alındığı tarihten itibaren 1 yıldır. 1 yılın sonunda 60 ay vadeye kadar taksitlendirme yapabiliyorsunuz. Krediyi kullanacak olan bireyin isteği halinde 3 ayda bir olmak üzere de ödeme yapabiliyorsunuz. Bu taksitlendirme seçenekleri kullanıcının isteği üzerine yapılmaktadır.