Genel Sağlık Sigortasındaki Yeni Düzenlemeler

1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortası yasası ülkede ikamet eden herkesi sağlık güvencesine kavuşturmayı hedefliyordu. Ama uygulamada bazı sorunlar çıktı. Bu kanundan yararlanmak için yapılması gereken gelir testine girmeyenlerin borç birikmesi başladı ki sosyal devlet anlayışına göre 30 Haziran 2016 tarihine kadar prim borcu olanlar da sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyordu. Ama sonrası meçhuldü. Ayrıca yurt dışında yaşayanların ve liseden üniversiteye geçen gençlerin durumu da yasadaki boşluklardan biriydi.

Genel Sağlık Sigortası

Uygulama tarihi sürenin bitiminden başlayan ve böylece 1 Temmuz 2016 yılından itibaren geçerli olması planlanan yeni Genel Sağlık Sigortası  düzenlemeleri gündemde. Ayrıntıları ile incelendiğinde bu kez boşluğu olmayan yasa hızlı onaylamalarla bir an önce meclis gündemine getirilmeye çalışılıyor. Bu kez yasanın kalıcı olması hedefleniyor, çünkü konuyla ilgili oldukça büyük karışıklıklar yaşanıyor.

Torba kanun ile gelecek olan Genel Sağlık Sigortası (GSS) düzenlemelerine göre bu kez sağlık priminin ayda 50 liraya sabitlenmesi hedefleniyor. Tam rakam 49.4 lira. Yani bu miktarı ödeyebilen herkes sağlık hizmeti alabilecek. Dikkat çeken taraf özel sağlık kuruluşları da hizmet verecek kurumlar arasında sayılması. Bu rakamın üzerinde bir prim ödenmeyecek. Ayrıca gelir testine girme zorunluluğu da ortadan kalkıyor. Eğer hane başına düşen gelir asgari ücretin üçte birinden az ise prim taksitlerini devlet ödeyecek. İndirim herkesin gelir miktarına göre rakamlara yansıyacak.

Borçlar Yeniden Yapılandırılıyor

2015 yılında 6 milyon 45 bin kişi gelir testi yaptırdı. Bunların 3 milyon 554 bininin primlerinin devlet tarafından ödenmesine karar verildi. 2 milyon 848 bin kişi ise prim borcunu kendi ödüyor. Yeni düzenlemelerle aradaki boşluklar kapanacak.

Bu arada hiç gelir testine girmeyenlerle gelir testine girip borcunu ödemeyenlerin prim borcu için de yeniden yapılandırma imkanı geliyor. Bu kişiler için yapılandırma sonrası eski prim miktarı değil, 49.4 liralık rakam temel alınacak.

Bütün bu uygulamalar toplumun sağlık hizmetlerinden daha kaliteli olarak yararlanmasını hedefliyor. Ama nüfusu 75 milyonu geçen bir ülkede sorunsuz işleyen bir sistem kurmak kolay değil.

Bir Cevap Yazın