Genel Sağlık Sigorta Borçları Siliniyor

Genel Sağlık Sigorta borçları olan ancak ödemeyip faiz işleyen borçlar, 1 Nisan kadar yapılacak olan başvuru sonrası borcun faizleri silinecek ve yeni belirlenen 53.32 liradan hesaplanacak. Üstelik  geçmiş dönemlere ait Genel Sağlık Sigorta borçları 12 aya kadar taksitlendirilecek.

GSS Primi Herkes İçin Aynı Rakam Olacak

Sistem 1 Nisandan itibaren tamamen değişiyor. Bilindiği geçen aylarda hükumetin almış olduğu bir kararda, daha önce 3 tip şeklide tahsil edilen Genel Sağlık Sigorta primini herkes için tek rakam olarak belirlemiş ve  53.32 lira olarak tahsil edilmesine karar verilmişti. Sigorta primi yatırılmayan ve sağlık hizmetlerinden tam manasıyla yararlanmak isteyenler her ay 53.32 lira ödeyerek Genel Sağlık Sigorta kapsamından yararlanacaktır.

Prim Borçları Olanlar 1 Nisana Kadar Başvuru Yaparlarsa Borçlar Silinecek

Genel Sağlık Sigortası kapsamında gelir testi yaptırmayan ve borçları tavan fiyattan borçlanan ve ödenmediği için de faiz işleyen borçlar tek kalemde toplanacak ve ödenmeyen borçlara işleyen faizler silinip, ana para tahsil edilecek. Üstelik biriken borçlar, faizi silinip ana para tutarı 12 ay içinde de ödenecek. Sistemde değerlendirilecek diğer bir konu ise Genel Sağlık Sigortası primi, yeni belirlenen 53.32 liranın üstünde olan borçluların borçları, 53.32 lira olarak tahakkuk ettirilecek. Böylece Genel Sağlık Sigortası prim ücreti 53.32 liradan fazla ödeyenler hem daha az ödemiş olacak hem biriken borçların faizleri silinecek hem de borçlar 12 aya bölünecek.

GSS Borçları 12 Ay Taksitlendirilecek

Prim borcu olanlar 1 Nisana kadar Sosyal Güvenlik Kurumlarına başvuru yapacaklar. Başvuruları kabul edilenlere yeni sigorta primi üzerinden hesaplama yapılacak ve mevcut faizleri silinip toplam borç yükünü çıkartılacak. Borcu olanlar bu borçlarını 12 ay içinde düzenli olarak ödeyecek. 12 ay taksitlendirilen GSS borcunu aksatanlardan veya ödemeyenlere tekrar faiz işletilecektir.

Hiç Geliri Olmayanların Sağlık Sigorta Primlerini Devlet Ödeyecek

Gelir testine giren ancak hiç bir geliri olmayanların ise geçmiş Sigorta prim borçları tamamen silinecek. Hiç bir geliri olmayanların sağlık sigortası primleri devlet tarafından ödenecek.