Genç Çiftçilere 30 Bin Lira Hibe Kredisi 2019

Bilindiği gibi hükumet, tarımsal devamlılığı sağlamak, tarımsal üretimlerin artırımını sağlamak, kırsal kesimlerde iş istihdamları oluşturmak ve genç nüfus sayısını artırmak için Genç Çiftçi projesi başlatmış ve genç çiftçilere 30 bin liraya kadar varan hibe krediler vermiştir. Genç çiftçilere hibe kredisi projesi 2019 yılında da devam edecektir.

30 Bin Liralık Hibe Kredisi Hangi Projelerde Kabul Edilecektir?

Genç Çiftçi projesinde büyükbaş, ve küçükbaş hayvan yetiştiricileri, arı ve arıcılık ürünleri, kanatlı ve ipek böcekçiliği yetiştiriciliği, meyve bahçesi tesis kurumu,  kültür mantar yetiştiriciliği, tıbbi ve aromatik yetiştiriciliği alanında faaliyetlerde bulunan genç çiftçilere hibe kredileri verilmiştir. 2019 yılında Genç Çiftçi projesine 360 bin kişi başvurmuş ve 157 bin genç çiftçiye 30 bin liraya kadar hibe destek kredileri dağıtılmıştır.

2019 Yılı Genç Çiftçi Hibe Kredi Başvurusu Ne Zaman Başlayacaktır?

2019 yılında ki Genç Çiftçilere hibe kredi başvuruları Mart – Nisan aylarında başvuruların başlayacaktır. Bakanlık 2019 yılında Genç Çiftçi destek kredilerine 460 milyon bütçe ayırmıştı. 2019 yılında bu bütçenin 600 milyon civarında olacağı tahmin ediliyor. Şunu da söyleyebiliriz ki Genç Çiftçi projesinin başarılı olduğu ve verilen hibe kredileri sayesinde bir çok çiftçi iş sahibi olmuştur. Çiftçiler de kendilerine verilen kredi desteği sayesinde işlerini daha da büyüttükleri görülmektedir. Bu başarı hikayeleri Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından takip edildiği ve yaşanan olumlu gelişmeler sonrası hibe kredi miktarının daha da artıracağı bildirilmektedir. 2019 yılı genç çiftçi hibe kredisinden yararlanmak isteyenler Mart ve Nisan aylarında Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının web sitesini mutlaka takip etmelerini tavsiye ederiz.

Genç Çiftçi Hibe Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

Gelelim genç çiftçi hibe kredisinin şartlarına. Şartlar arasında;

  • .T.C vatandaşı olmak
  • .18 yaşından gün almak ve 41 yaşından gün almamak
  • .En az ilkokul mezunu olmak ve okur yazarlığı olmak
  • .Başvuru yapıldığı tarihten itibaren SGK kaydı olmamak ve çalışmıyor olması
  • .Yine başvurusu sırasında eğitim – öğretim hayatına devam etmemek
  • .Başvuru sırasında hiç bir şekilde vergiye tabi işletmeci olmamak
  • .Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının daha önceki hibe veya faizsiz kredi desteklerinden daha önce yararlanmamış olması
  • .En az 3 yıldır kırsal kesimde yaşadığına dair ikametgah belgesi

Genç Çiftçi hibe desteklerinde daha önce başvurmuş ve kredi almış kişiler yeniden başvuramamaktadır.

Haber videosu :