Evraksız Kredi Nasıl Alınır?

İçerikler

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar

Bankalardan kredi kullanabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Bu şartları taşımayan krediler bankalar tarafından onaylanmaz. Kredi kullanabilmenin temel şartları kredi notu ve gelir belgesidir. Kredi notu düşük olanlar bankalardan kredi kullanamazlar. Aynı şekilde gelir belgesi ibraz edemeyenlere de bankalar kredi kullandırmaz. Buna rağmen evraksız kredi alınır mı? Veya daha açık bir ifadeyle gelir belgesiz kredi alınır mı?Sorusuna bazı istisnalar ve şartların yerine getirilmesiyle nasıl alınacağı hakkında bilgi vereceğiz.

Bankalar Gelir Belgesiz Kredi Vermezler

Öncelikle yukarıda da belirttiğimiz gibi bankalar, kredi kullanacak kişilerin, kullandıkları krediyi ödeyebilmeleri için gelir durumunu sorgularlar. Kredi kullanacaklar, iş yerlerinden alacakları maaş bordrosunu bankaya ibraz etmek durumundadır. Banka, yapacağı kontrol ile gelir belgesinde ki rakamla kredinin geri ödeme taksitlerini ödeyip ödeyemeyeceğine karar verir. Şunu hemen belirtelim ki her gelir belgesi olana da bankalar kredi vermezler. Çünkü gelir belgesi incelenirken gelir sahibinin diğer masrafları olan yaşamını idame etmesi için gerekli harcamalar ve kredi, kredi kart borçlarının toplam tutarları düşüldükten sonra kalan tutarın kullanılacak krediyi ödeyip ödeyemeyeceğine karar verir ve kredi onayı veriler veya vermezler.

İpotekli Kredi

Gelir belgesiz kredi kullanabilmenin diğer bir yolu da ipotekli kredidir. Yani kredi kullanacak kişilerin gelir belgesi yok ancak üzerinde kayıtlı ev, iş yeri, araba, traktör, arsa, tarla, iş makinesi gibi taşınır veya taşınmaz mal varsa ve bu malları kullanacağı krediye karşılık banka namına ipotek ederse kredi kullanabilir. Şunu hemen belirtelim ki bu kredi diğer kredilere göre daha masraflı bir kredidir. Çünkü banka namına ipotek edilmiş malın her yıl sigortası mal sahibi tarafından yaptırılmak zorundadır. Bu da kredi kullanıcısına ekstra masraf demektir.

Bankalar Kendi Bankalarından Maaş Alanlara Gelir Belgesiz Kredi Verir mi?

Bankaların, gelir belgesi talep etmeden kredi verdiği kesim ise kendi bankalarından maaş çeken müşterilerdir. Emekli, memur,işçi gibi çalışan kesimler maaş aldıkları bankadan gelir belgesiz kredi kullanabilirler. Ancak bunun için de bazı şartların yerinde olması gerekir. Kredi kullanacak kişinin maaş aldığı bankadan gelir belgesiz kredi alabilmesi için maaşında yasal takip, icra takibi olmaması gerekir. Yine maaşının kullanacağı kredinin geri ödemesini karşılayacak oranda olması da bankaların aradığı şartlar arasındadır.