Gayrimenkul Sertifikası Tanıtımı Yapıldı

Son zamanlarda ismini sık sık duymaya başladığımız gayrimenkul Sertifikası, herkesin merak ettiği konulardan biri olmaya başladı. Herkesin bütçesine göre konut projesi sloganıyla satışı yapılacak olan sertifika ile ilgili merak edilen tüm soruların cevaplarını bu yazımızda bulacaksınız.

Halka Ne Zaman Arz Edilecek?

Türkiye’nin ilk Gayrimenkul Sertifikası uygulaması 29,30 ve 31 Martta halka arz edilecek. TOKİ garantisinde olacak olan uygulamanın ilk ayağı da TOKİ ile anlaşma yapan Makro İnşaat Grubunun yaptıracağı Park Manevra konut projesiyle başlayacak.

Tıpkı Hisse Senetleri Gibi Borsada İşlem Görecek

Sermaye Piyasası Kurulundan izin almış olan İnşaat firmalarının halka arz edecekleri inşaat belgelerine Gayrimenkul Sertifikası adı verilmektedir. Proje sayesinde konut almak için yeterli birikimi olmayan ve kredi kullanmak istemeyen ancak elinde ki sermayeyi de yatırım amaçlı kullanmak isteyen vatandaşlar için düzenlenmiştir. Öyle ki proje sayesinde, vatandaşlar konutun metrekare büyüklüğüne göre yapılacak konut projesinde hisse satın alabileceklerdir. Gayrimenkul Sertifikası, İstanbul Borsasında da işlem görecektir. Hisse alan yatırımcılar isterlerse projenin bitimine kadar hisse senedi satmayabilir ve projenin bitiminde hissesini satabilir veya üzerine ekleyeceği sermaye ile yapılan konut projesinden daire satın alabilirler. İsteyen hisse sahipleri de tıpkı borsa da işlem gören hisse senetleri gibi Gayrimenkul Sertifikasını satabilecektir.

Türkiye’nin ve Dünyanın Her Noktasından  Alınabilecek

Gayrimenkul Sertifikası ile ile ilgili basit bir örnek verelim. Diyelim ki halka arz edilen konut projesinde daire fiyatları 500 bin lira ve yatırımcının elinde 125 bin lirası var. Yatırımcı, konut projesinden 120 bin liralık Gayrimenkul Sertifikası satın aldı ve alınan hisse borsada işlem görmeye başladı. Yatırımcı dilerse yeni sertifika satın almaya devam edebilir. Dilerse 3 yıl içinde 4 tane 125 bin liralık sertifika satın alarak konut sahibi olabilir. Eğer ki yatırımcı nakde sıkışırsa veya yatırımını başka yerde değerlendirmek isterse sertifikasını istediği zaman satabilecektir. Sertifika almada bir sınırlama yoktur. İsteyen projenin tüm sertifikalarını satın alabilir. Proje dahilinde Türkiye’nin her yerinde halka arz edilen Gayrimenkul Sertifikasını satın alabilir. Eğer ki proje kapsamında yurt dışında konut projesi başlatılırsa o projenin de hisseleri satın alınabilmektedir.

Elde Kalan Sertifikaları Bankalar Alacak

Gayrimenkul Sertifikası uygulamasında en çok merak edilen konulardan biri de satın alınan sertifikalar sonrası konut projesi tamamlandı ve gerekli ilgi görülmedi ve konutlar sayılamadı. Yazımızın başında da dediğimiz gibi Gayrimenkul Sertifikası, TOKİ garantisi altında olduğu için talep görmeyen ve satılmayan projelerden sertifika satın alanlar, o konutları bankaların satması ve satış miktarından hisseye düşen tutar sertifika sahibine banka tarafından ödenmektedir.