Garanti Bankası'nın notuna ayar çekildi | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum


Garanti Bankası’nın notuna ayar çekildi

Bildiğiniz üzere Dünya kredi kuruluşu olan Fitch, ara ara ülkelerdeki bankaların notları düzenliyor. Bunlardan biri de Türkiye deki Garanti Bankası.

Fitch‘in resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamada, Garanti Bankası’nın uzun dönem kredi notunun “BBB-“den “BBB”ye, kısa dönem kredi notunun “F3″ten “F2″ye, ulusal notunun ise “AA+”dan “AAA”ya yükseltildiği bildirildi. Kuruluş ayrıca, bankanın tüm notları üzerindeki pozitif izlemeyi de kaldırdı.

Açıklamada, notun yükseltilmesine gerekçe olarak, Banca Bilbao Vizcaya Argentaria’nın (BBVA) Doğuş Holding’den yüzde 14,89’luk banka hissesi satın alması dolayısıyla Garanti Bankası’nın kontrolündeki değişiklik gösterildi.

Fitch Garanti

Fitch Garanti

BBVA’nın, Garanti Bankası’nda toplamda yüzde 39,9’luk paya sahip olmasına karşın, bankanın yönetim kontrolünü kazandığına işaret edilen açıklamada, “Garanti Bankası, bundan böyle BBVA’nın hesaplarında tamamıyla konsolide edilecektir. BBVA’nın ihtiyaç duyulduğunda iştirakine destek sağlayacağına inanıyoruz. Bu nedenle de bankanın kredi notunu yükselttik” ifadeleri kullanıldı.Bir önceki yazımız olan Dış ticaret açığı ne kadar 2015 başlıklı makalemizde dış ticaret açığı, ekonomi ve forex hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık