Galatasaray’ın Vergi Borçları Silindi

Ülkemizin tek UEFA kupa sahibi olan köklü kulüplerinden biri olan Galatasaray’ın 304 milyon lira ( 304 trilyon) olan vergi borçları indirildi.

304 Milyonluk Vergi Borcu 19 Milyon Liraya İndirildi

Galatasaray’ın yıllık olağan genel kurulunda konuşan başkan Dursun Özbek, hükumet tarafından Galatasaray’a ait vergi borcunun 19 milyon liraya indirildiği açıkladı. Bu kadar vergi borcunun niçin şimdiye kadar ödenmediği ve bu kadar borcun nasıl bu kadar biriktiği, hangi yönetim zamanında yapıldığı hakkında açıklama yapmak istemediğini ancak hükumet ile yapılan görüşmeler sonrası kulübün, 285 milyon liralık vergi affından yararlandığını açıkladı.

Bu Kadar Borcun Sebebi Kur Farkı ve Faizler Olduğu Açıklandı

Yapılan döviz kuru transferler ve döviz kurunda yaşanan fiyat artımları sonrası 2019 yılında Galatarasay’ın gelirinin 560 milyon lira olduğunu buna karşılık giderinin de 549 milyon  lira olduğu, bu kadar borcun faizlerle ve kur fiyatında yaşanan anormal yükselişlerden kaynaklandığı belirtildi.

Depolarda Çürümeye Terk Edilmiş Malzeme Çıktı

Geçmiş yönetimle zamanında yaptırılan ancak satışa sunulmayan, depolarda çürümeye mahkum edilmiş milyon liralık ayakkabı, tişört, lisanslı eşyaların olduğu ve bu ürünlerin satışa çıkarılmadığı belirtildi. Bu ürünlerden yaklaşık 19 milyon liralık zarar olduğu belirtildi. Öyle ki Galatarasay’ın eşya deposunda 1994 yılında hak kazanılan ikinci yıldız ile 2002 yılında kazanılan üçüncü yıldız formaları olduğu ve bu formaların da satışa çıkartılmayıp, depoya atıldığı görülmüştür.

Şimdiye Kadar Galatasaray’ın 535 Milyon Liralık Vergi Borcu Silindi

Galatasaray, 2013 yılından günümüze kadar hükumetten 3 kez vergi indirimi aldı. 2013 yılında 73 milyon TL’lik vergi borcu 3 milyon TL’ye düşürülürken, 2019 yılında ise 200 milyon TL civarındaki 20 milyon TL’ye düşürüldü. 2019 yılında ki vergi indirimiyle beraber Galatasaray’ın vergilerinde 535 milyon liralık indirim yapılmış oldu.