Findeks Kimindir?

İçerikler

Findeks’in Kuruluş Amacı

İlbey Ortaylı, Can Yılmaz gibi oyuncuların reklam filmlerinde oynadığı ve ”Hayallerinizi ertelemeyin, Findeks le kredi notunuzu öğrenin” sloganıyla adını duyduğumuz Findeks, bankalara ve birey, tüzel kişilere kredi notlarının öğrenilmesi kolaylığı sağlayan bir sanal platformdur. Peki Findeks kimindir? Ne işe yarar? Gibi sorularla Findeks’i baştan sona tanıtmaya çalışacağız.

Kredi Kayıt Bürosu

Kavram olarak tanıtmaya geçmeden önce Findeks’in kurucusu olan Kredi Kayıt Bürosu hakkında kısaca bilgi verelim. Özellikle 2000 yılından sonra kredi, kredi kartı, kredi risk değeri gibi finansal gelişmeler karşısında bankalar müşteri riskini daha iyi tanıyabilmek, doğru kararlar alabilmek ve kullanılacak banka ürün ve hizmetler sonrası doğabilecek risk oranını en aza indirmek için 9 büyük bankanın birleşmesiyle kurulmuştur. Ziraat Bankası, Akbank, Garanti Bankası, Denizbank, Halkbank, Vakıflar Bankası, Şekerbank, Yapı Kredi Bankası olmak üzere 9 büyük bankanın bir araya gelmesiyle Kredi Kayıt Bürosu oluşturulmuştur. Kredi Kayıt Bürosu kurulduktan sonra diğer bankalar, finans kuruluşları, Leasing, Factoring firmaları derken şu an 151 üyesi bulunmaktadır. Kredi Kayıt Bürosuna bağlı 151 finans kuruluşları belli dönemlerde tüketicilerin kendi kuruluşlarında yapmış olduğu tüm finansal  işlemleri Kredi Kayıt Bürosuna göndermektedir. Kredi Kayıt Bürosunda, üye kuruluşlardan gelen finans bilgileri ışığında kişi ve kurumların finans notlarını belirlemektedir. Belirlenen finansal notlar ise yine Kredi Kayıt Bürosunun kurduğu, sanal bir platform olan Findeks’e yüklenmiştir. Böylece kişi ve kurumlar Findeks’i kullanarak kendileri veya başkalarına ait finans bilgilerine erişebilmekte ve finanssal, ticari karar vermelerini kolaylaştırmaktadır.

Findeks ‘i Kimler Kullanır?

Bankalar, Leasing, Factoring gibi finans kuruluşları, kendi ürün ve hizmetlerini kullanmak isteyen müşterilerinin finansal geçmişi ve performansları hakkında Findeks’ kullanarak bilgi sahibi olmakta ve ürün ve hizmetlerin kullanılıp kullanılamayacağına karar vermektedir. Findeks’i sadece kredi notu öğrenilen bir yer olarak bilmek yanlış bir düşünce olacaktır. Findeks, kredi notunun yanı sıra risk raporu, çek raporu, teminat mektubu raporu, takip, izleme, danışmanlık gibi bir çok finans desteği vermektedir. Ticaretle uğraşan kişilerin vadeli mal satışlarında, mal satışı yaptığı kişi veya kuruma ait kredi notu, çek raporu Findeks sayesinde öğrenilmekte ve satışın gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine üreticiler karar vermektedir. Yine günümüzde Findeks’i sadece kurumlar değil evini, iş yerini, iş makinesini, aracını kiralayacak kişiler bile Findeks’i kullanmaya başlamış ve kiracıları hakkında bilgi sahibi olmuş olacaklardır.

Findeks Nasıl Kullanılır?

Findeks’i kullanmak ise çok basittir. Yapmanız gereken ücretsiz üye olmaktır. Üye olunduktan sonra seçeceğiniz hizmet paketlerini belli ücretler karşılığında erişebiliyorsunuz. Kimlik bilgileriniz, finanssal bilgileriniz ile sizden habersiz yapılacak işlemleri öğrenebilmek için Takip hizmeti, kredi, kredi kart ödeme günleriniz, kredi notunuzla ilgili değişmelerde Uyarma hizmeti Findeks’in vermiş olduğu hizmetlerden bir kaçına örnek verebiliriz.