Findeks Kredi Risk Raporu

Findeks Kredi Risk Raporu Nereden Çıktı?

Findeks kredi kartınızı ve kredi ödemelerini takip edemediğiniz zaman düşen kredi notu sorgulamanızı yapabileceğiniz bir sanal ortam sistemidir. Bu sistem sayesinde bankaya gitmeden ya da telefon ile görüşme yapmadan findeks.com üzerinden alacağınız ücretsiz üyelik ile sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

Bildiğiniz üzere geçmiş dönem ödemeleri kredi notu belirlemede çok büyük etkendir. Yoğunluk içerisinde maddi açıdan durumunuz olsa bile ödemeleri geciktirmeniz olasıdır. Bu durumda notunuzu olumsuz etkileyecektir. Notu düşük olan müşteriler bankalardan kredi almakta zorlanırlar. Bu durumla karşılaşmamak için ödemelerinizi düzenli yapmaya özen gösterin. Ayrıca notunuzu kolaylıkla findeks mobil uygulamasıyla öğrenebilirsiniz. Kredi notu öğrenme işlemi artık sanıldığı kadar zor bir işlem olmaktan çıktı.

Ayrıca bildiğiniz üzere yakın zamanda findeks reklamları televizyonlar aracılığı ile yayınlanmaya başladı. Bu da findeks’in bilinirliği için oldukça güzel bir gelişme oldu.

Notunuzun yanında risk raporunuza da findeks üzerinden erişebilirsiniz. Bu risk raporu üzerinde geçmiş, gelecek kredi borç ve limit bilgilerinizi görebilirsiniz. Yani yine banka şubesine gitmeden geçmiş dönem ödemelerinizin düzenli yapılıp yapılmadığı size rapor olarak sunuluyor. Findeks için söylenebilen en iyi özellik bankaların tamamı için tek bir şubeden işlem yapmanızı sağlıyor. Yani tek bir site üzerinden tüm finansal işlemlerinizi kontrol edebilir, bir sorun olduğunda daha hızlı müdahalede bulunabilirsiniz. Bu size findeksin sağladığı en büyük kolaylıklardan yalnızca bir tanesi.

Daha fazlası için findekse ücretsiz üyelik alarak giriş yapabilirsiniz. Yine bu konuda sizleri sitemizde daha fazla makale ile aydınlatmaya devam edeceğiz. Zaten geçmiş konularımızda bir arama yaparsanız, detayların bir çoğuna sitemizde ulaşabilirsiniz. Bunun dışında yine merak edilen finansal konular da sizleri bilgi ve bilinçlendirmek için yazılarımız gelmeye devam edecek.

Kredi Risk Raporu

KKB Risk Raporu Ne Zaman Güncellenir?

Kredi kayıt bürosu uzun yıllardır bankalar arası bilgi paylaşım merkezi görevini üstlenmektedir. Bu işleyiş ile kredi kuruluşları için altta ki verileri kendi sisteminde 5 yıl saklamaktadır.

– Karşılıksız çek senetleri.
– Protestolu senetler.
– Kredi ve kartı üzerine oluşan borçlar.

Risk oluşturacak faktörler üzerine rapor hazırlayan ve bunu bankalarla paylaşan bir sistemdir. 1995 yılında 9’u ortak banka olmak üzere 38 banka, 72 faktoring, 9 tüketici finansman şirketi, 16 leasing ve 1 sigorta şirketi olmak toplam’da 136 kurucu üye ile kurulmuş olan KKB, 2013 yılında yeni projesi olan e-rapor hizmetini de devreye koymuştur. Risk ve çek raporu üzerine tüzel kişilere rapor sunmak amacıyla geliştirilen sistemle birlikte insanlar kendi risk raporlarını da inceleyerek daha iyi bir sicil kaydına sahip olmak için takip alışkanlığını geliştirmiştir.

E-RAPOR SİSTEMİ NEDİR, NASIL İŞLER?

2013 yılında hizmete giren e-rapor sunma sistemidir. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile denetleme ve rapor sunması daha kolay hale geldi.Öncelikle raporların incelenebilmesi için sisteme üyelik gereklidir. İnsanlar e-rapor sistemi sayesinde gerçek ya da tüzel kişiler ile ortaklık kurmadan evvel haklarında genel bilgilere ulaşabiliyor. Gelişmiş bir sistem olduğu gibi aynı zaman’da kişiye firmanın risk değerlendirilmesi üzerine de raporlar sunmaktadır.

KBB RİSK RAPORU NE ZAMAN GÜNCELLENİR?

KBB risk raporu çek senedi ve kredili işlemlere göre farklılık göstermektedir. Örnek verecek olursak; çek işlemleri otomatik olarak gün sonuna yansımaktadır. Buda daha erken raporlama sonucu vermekte olup, kredili işlemlerde ise bu işlem her ayın sonunda raporlanarak kişiye aktarılmaktadır. Raporlar sürekli olarak güncellenmektedir. İş yapacağınız kişi ya kurumlara sizin güvenilirliğinizi gösterme çabasındadır. Bu sizin hem kolay iş almanızı sağlar. Hem de güven kazanmasınızı ve piyasada varlığınızı kolaylaştırır. Bu sistem sayesinde genel raporlama ekranında tüm bilgilere sahip olarak tüketicilerin daha verimli ve emin adımlar atmasını sağlamaktadır.

Risk raporunun önemini anlatmaya çalıştım. Sizler için yetersiz bilgi olduğunu düşünüyorsanız bize yorum atın ve gerekli düzenlemeleri yapalım.