Findeks Kredi Puanı

İnsanlar belli başlı ihtiyaçları veya farklı amaçlar üzerine kredi veya kredi kartları üzerine yoğun bir talepte bulunmaktadırlar. Bu durum öyle bir hal aldı ki, son dönemlerde ülkemizde neredeyse yok denilebilecek seviyede kredi ya da kredi kartı kullanımı yapılmakta. Bilinçsiz bir şekilde yapılan alışveriş veya hizmetler üzerine işlem gören harcamalar sonrasında tüketiciyi oldukça etkilemektedir. Bu durum içerisinden çıkılmaz bir hal alırken, tüm bankaların tek bir sistem dahilinde olduğu Findeks raporlama hizmeti bu kapsamda artık kredi veya kredi kartı üzerine başvuruların olumlu ya da olumsuz olabileceğini vermiş olduğu kredi notu üzerinden sağlamaktadır.

FİNDEKS KREDİ NOTU NEDİR?

Tüketicilerin müşterileri olduğu bankadan aldıkları ya da alacakları kredi ve kredi kartı ürünlerinin geri ödeme performansına bağlı olarak tahmin yürüttüğü bir sistem göstergesi dahilindedir. Bunun yanı sıra tüketicinin edindiği detaylı bilgiler neticesinde kendisine ve bankaya sunulan yorumlanması zor bir kredi rapor özetini sayısal biçimde aktarabilen bir sisteme sahiptir. Findeks’in oluşumu tamamen kredi kartına ambargo koymak kaidesi değil, sadece tüketicilerin risk raporu çerçevesinde sıralamaya alarak değer gördüğü kişilerin kredi notlarında düzenleme yaparak, bankaların bu düzenleme üzerine müşterisine sunabileceği en uygun ürün hizmetini sunmasında yardımcı olmaktadır. Bu duruma dayalı olarak tüketicinin Findeks kredi notu düşük ise, daha önceki kredi veya kredi kartı hizmetini alırken geri ödeme tarihlerini es geçtiği ya da ödeme sorunu çıkardığı benzer durumlara takriben kişiye bu ortalamayı ön görmektedir.

Yukarıda belirttiğimiz düşük Findeks kredi notuna karşın yüksek bir kredi notuna sahipseniz hemen her bankadan rahatlıkla kredi veya kredi kartı talebinde bulunarak hizmetlerden hemen faydalanabilmektesiniz. Bu duruma ilişkin sizlerde Findeks kredi notu öğrenme çabasına düştüyseniz “buraya” tıklayarak kendi bilgilerinizle erişim sağladığınız panel üzerinden bankalardaki itibar durumunuzu, Findeks kredi notunuzu ve diğer tüm gerekli bilgileri hemen öğrenebilirsiniz. Siteye erişim sağladıktan hemen sonra mutlaka üye olmalısınız. Üye olmadan hiçbir şekilde verilerinize erişemeyebilir ve aynı zaman’da bankaların sizin hakkınızda olan itibarını göremezsiniz.

Bir Cevap Yazın