Fibabanka Kimin?

Portekiz kökenli Millenium Bank’ın Türkiye’de ki faaliyet gösteren bankanın satın alınması ve adının Fibabanka olarak değiştirilip bankacılık hizmeti vermeye başlayan ,”Turizmciye destek bizim işimizdir” sloganıyla yolu çıkmış bir Türk bankasıdır. Fibabanka kimin? Sahibi Kim? Yazımızda, kısaca bankanın kuruluşu, şube sayısı, hizmetleri hakkında kısa bilgilerde bulunacağız.

İçerikler

Fibabanka’yı Kim Kurdu?

Fibabanka Anonim Şirketi adıyla kurulan Fibabanka, 27 Aralık 2010 yılında Türk iş adamı Hüsnü Özyeğin tarafından kurulmuştur. Hüsnü Özyeğin, 1987 yılında Finansbank’ı kurmuştur. 2006 yılına kadar bankanın sahibi olan Özyeğin, 2006 yılında Finasbank’ı National Bank of Greece şirketler grubuna 3.1 milyar dolara sattı. 2010 yılında da bir Portekiz bankası olan Millenium Bank’ın Türkiye kolunu satın aldı ve adını Fibabanka olarak değiştirip bankacılık hayatına başladı.

Fibabanka Şubeleri ve Ortakları

Fibabanka, Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Gaziantep, İçel, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Konya, Manisa, Muğla, Şanlıurfa,Tekirdağ, Kayseri ve Trabzon’da olmak üzere toplam 73 şubesiyle müşterilerine hizmet vermektedir. 2015 yılında International Finance Corporation ( IFC ) ve European Bank for Reconstruction and Development’nin (EBRD) gruplarıyla yapılan ortaklı anlaşmasıyla, Fibabanka’nın %8.96’lık hissesi,   Turk Finance B.V.şirketi de %9,95’lik hissesini alarak Fibabanka’ya ortak olmuşlardır.

Fibabanka Bankacılık Hizmet Türleri

Ülkemizde 77 ATM şubesi olan Fibabanka, Ticari Bankacılık, KOBİ Bankacılık, Bireysel Bankacılık, Tarım Bankacılığı, Sigorta ve Emeklilik Hizmetleri vermeye devam etmektedir.  FBHLTRIS swift kodu, 0103 EFT kodu olan Fibabanka, 2012 yılı net karını %78.1 olarak artırdığını ve 45.700.000,00 lira öz sermayesi olduğunu açıklamıştır.

Fibabanka Telefon Bankacılığı Numarası

Son olarak Fibabanka telefon bankacılığı numarası olarak 444 88 88 numarasını kullanmaktadır.