Fazla Alınan Faizler İle İlgili İlk Karar

Sitemizi takip edenler bilecek ki 9 Mart 2019 tarihli 2007-11 Tarihleri Arasında Kredi Çekenler Paralarını Alacaklar yazımızda, 2007-11 tarihleri arasında fazla alınan kredi kart faizleri ve kredi faizlerinin hesaplanması işini Yargıtay’ın kararı ile Tüketici Mahkemelerinin yapacağını belirtmiştik. Bununla ilgili ilk gelişme bugün yaşandı. Tüketici Mahkemesine açılan dava kazanıldı ve ilgili banka müşterisine fazla alınan faiz farkını ve günümüze kadar gelen yasal faizini müşterisine geri verme kararı alındı.

Fazla Alınan Faizleri Tüketici Mahkemeleri Hesaplayacak

İlgili yazımızda detaylı olarak da anlattığımız gibi isimlerini sıraladığımız 12 bankadan 2007-2011 tarihleri arasında kredi kullanan tüketiciler. 12 bankanın kendi arasında anlaşmaya varıp yüksek faiz uyguladıkları ve uygulanan bu faizin Rekabet Kurulu tarafından tespit edildi. İlgili bankalara ceza yazıldığını ve alınan faizlerin müşterilere geri iadesi için Tüketici Mahkemelerine başvurulduğunu belirtmiştik. Ancak Tüketici Mahkemeleri de bu konunun kendi konuları olmadığı kararı ile davanın reddine karar vermişti. Rekabet Kurulu’da, Tüketici Mahkemesinin kararını Yargıtay’a taşımış ve Yargıtay’da Rekabet Kurulunu haklı görerek fazla alınan faiz hesaplamalarını Tüketici Mahkemelerinin yapmasına karar vermişti.

İlk Emsal Karar Ankara Sincan Hakem Heyetinden Geldi

Yargıtay’ın almış olduğu karar sonrası ilk başvuru Ankara’daki Sincan Tüketici Hakem Heyetine yapıldı. Hakem Heyeti, 12 bankanın kartel oluşturup kendi aralarında faiz birliği yaptığına, fazla alınan faiz ve günümüze kadar yansıyan yasal faiziyle tüketiciye iade kararı verdi. Ankara’dan yapılan bir başvuru sonrası, 2008 ile 2010 yılları arasında 4 farklı bankadan 38.500 lira tüketici kredisi kullanan vatandaşın başvurusu Hakem Heyeti tarafından incelendi. Alması gereken faiz tutarından 740 lira 57 kuruş daha fazla faiz tahsil ettiğine karar verdi.Hakem Heyeti, ilgili bankanın tüketiciye fazla aldığı tutar ile günümüze kadar olan faizi olarak da bankanın 761 lira 14 kuruş faiz işletilmesini kararlaştırdı. Böylece vatandaş ilgili bankadan yasal faiziyle beraber 1500 lira yakın para aldı. Hakem Heyeti, ayrıca bankadan bilirkişi heyet ücreti ve tebligat masrafı olarak da 169 lira ödemesine karar verdi.

Bulunduğunuz Yerdeki Hakem Heyetlerine Başvurunuz

Sevgili okuyucularımıza tavsiyemiz, alınan emsal karar sonrası 2007-11 tarihleri arasında eğer ki kartel oluşturan 12 bankadan kredi kullananlara duyurulur. Bankanızdan fazla alınan faiz ve günümüze kadar işleyen yasal faiziyle beraber almalarını tavsiye ederiz. Yapmanız gereken bulunmuş olduğunuz il ve ilçelerde ki Tüketici Hakem Heyetlerine başvurmanız yeterli olacaktır.