Fakirlik Belgesi İçin Gerekenler

Fakirlik Belgesi İçin Gerekenler

Fakirlik belgesi, muhtaçlık belgesi gibi isimlere de sahip olan ve yardıma muhtaç kişiler için yapılan devlet yardımını alabilmek için gerekli olan belgedir. Belgeye sahip olan bireyler sadece para yardımı değil gıda, sağlık gibi çeşitli hizmetlerden de faydalanabilirler. TÜİK ( Türkiye İstatistik Kurumu ) tarafından belirlenen verilere göre 4 kişilik bir ailenin sağlıklı bir şekilde yaşam faaliyetlerini sürdürebilmeleri için kazanmaları gereken asgari ücret olan açlık sınırı 1479 Türk Lirasıdır. Açlık sınırının altında olan ve gerekli şartları sağlayan her Türk vatandaşı bu belgeyi alabilir. Fakir olduğunu belirleyen her Türk vatandaşının bu belgeyi alma hakkı vardır. Fakirlik belgesi sahibi kişi elde ettiği gelir ile gıda giderlerini karşılayamadığı, sağlık ve konut giderlerine yetişemediğini belgeler. Fakirlik belgesi sahibi kişi öğrenci ise devletten burs hakkı, sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanma, fakirlik yardımı, bulunduğu ilçenin belediyelerinin yapmış olduğu yardımlardan faydalanma hakkına sahiptir. Fakirlik belgesinin diğer isimleri muhtaçlık belgesi ve yoksulluk belgesidir gibi isimlerdir.

Fakirlik Belgesine Sahip Olmak İçin Aranan Koşullar

Devletin yardıma muhtaç vatandaşlara yaptığı yardıma fakirlik belgesi denir. Bu belgeyi alabilmek için belirlenen şartları sağlamanız gerekmektedir. Devlet tarafından belirlenen şartlar şöyledir;

  • Belirlenen koşullardan ilki 18 yaşında olmak
  • Her hangi bir sağlık güvencesine sahip olmamak
  • Başvuracak kişinin üzerine kayıtlı her hangi bir taşınmazı olmamalıdır (ev, arsa, dükkân vb.)

Koşullarda belirtilen 18 yaş sınırının sebebi ise, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre 18 yaşını doldurmamış tüm vatandaşlar çocuk sayılır. Çocuk olan tüm kişilerin ise bakımı ve sorumluluğu ailesine aittir. Bu sebepten dolayı 18 yaşından küçükler fakirlik belgesi sahibi olamazlar. Fakirlik belgesi sahibi olmak için başvuran kişinin bu üç şartı taşıması gerekmektedir. Şartlardan her hangi biri eksik olursa fakirlik belgesi sahibi olamazlar.

Fakirlik Belgesi Nereden Alınır?

Fakirlik belgesine sahip olmak isteyen vatandaşların gerekli koşulları taşımasını tespit etme görevi muhtarlardadır. Devlet tarafından belirlenen bu kanunlarla birlikte, fakirlik belgesine sahip olmak isteyen vatandaşların sosyal durumunu tespit etme yetkisi muhtarlardadır. Muhtarların bu hizmeti verirken para talep etmeye hakkı yoktur. Para talebinde bulunan muhtarları yetkili mercilere şikâyet edebilirsiniz. Yetki kurumlardan biri de BİMER’dir. Fakirlik belgesi başvurusu için, bireyler sadece kimlik belgeleri veya kimlik yerine geçen belgeleriyle birlikte bağlı bulundukları muhtarlıklara müracaat etmeleri gerekir. Başvuran kişiyi muhtar eğer tanıyor ise her hangi bir belge talep etmesine gerek yoktur. Muhtar başvuran bireyi tanımıyor ise, başvuran kişiden her hangi bir sosyal güvencesi olmadığına dair bir belge talep eder. Birey bu evrakı temin ettikten sonra fakirlik kâğıdı almaya hak kazanır.

Fakirlik Belgesi Almanın Yolları

Yardıma muhtaç olan ve yeme-içme, sağlık ve barınma ihtiyaçlarını gideremeyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilen bu belge ile başvuran bireyler fakir olduklarını resmileştirirler. Fakir olduklarını resmileştiren bireyler devlet tarafından gıda ve sağlık konusunda yardım alabilirler. Belgeyi almak isteyen bireylerin muhtarlığa şahsen başvurmaları gerekir.