Fakirlik Belgesi 2019

Fakirlik Belgesi 2019

Fakirlik belgesi, yoksulluk belgesi, gibi isimlerle de bilinen yardıma muhtaç kişilere muhtarlık tarafından verilen resmi belgedir. En çok bilinen adı fakirlik belgesidir. Türkiye İstatistik Kurumunun günümüz şartlarına göre belirlediği 4 kişilik bir ailenin yaşamlarını sürdürebilmesi için gerekli olan miktar, yani ailenin ihtiyacı olan asgari miktar, ülkemiz de açlık sınırının belirlenen miktarı 1479 Türk Lirasıdır.  Bu miktarın altında gelir sahibi olan kişiler, bu durumlarını belirlemeleri durumunda fakirlik belgesini almaya hak kazanırlar. Fakirlik belgesi kişilerin gıda giderlerinin dışında sağlık, konut gibi giderlerini karşılayamadığı durumları kanıtlayan bir belgedir. Bu belge ile kamu hizmetlerinden bedava yararlanma, yoksulluk maaşının yanı sıra değişik yardımlardan da faydalanabilirsiz.

Bu Belgeyi Almak İçin Gerekenler

Yoksulluk belgesini alabilmek için belirlenen koşullara sahip olmanız zorundadır. bu koşullar şunlardır;

  • 18 yaşını doldurmak
  • Bağ-Kur, Emekli Sandığı, SSK, gibi sosyal güvence sahibi olmamak
  • Size ait her hangi bir taşınmazın bulunmaması
  • Gelirinizin belirlenen miktardan az olması

Bu şartları sağlayan her hangi biri fakirlik belgesine başvuru da bulunabilir.

Belgeye Nereden Başvuru Yapılabilir ?

Fakirlik belgesi kim alır,  sahip olmak için gerekli olan şartları kimler sağlayabilir, bunları belirlemek ve gerekli işlemleri yapma yetkisi muhtarlara aittir. Fakir olarak tespit edilen kişilere belgelerin verilme yetkisi muhtarlara aittir.

Kimler Alabilir?

Belgeyi almak isteyen kişiler kimlikleri ile muhtarlığa müracaat etmek zorundadır. Muhtar şahıstan Bağ-Kur, Emekli Sandığı ve SSK gibi kurumlardan sosyal güvencesi olmadığına dair yazı talep eder. Muhtar bireyi şahsen tanıyor ise böyle bir talebe gerek yoktur. Bu durumda muhtar, şahsa fakirlik belgesi vermek zorundadır.

Neden 18 Yaş?

Ülkemiz kanunlarında 18 yaşını doldurmayan herkes çocuk varsayılır ve bu bireylerin bakımları anne ve babaya ait olduğu için 18 yaş altına bu belge verilemez. Aileler çocuklarına bakmakla yükümlü olduklarından dolayı fakirlik belgesi 18 yaş altına verilemez.

Fakirlik Belgesi Ne İşe Yarar ?

Bu belgeyi alan kişiler çeşitli yerlerden yardım talebinde bulunabilir, kamu hizmetlerinden ücretsiz yaralanabilir, belediyelerinden yardım alabilirler.

Fakirlik Maaşı Nasıl Ve Nerden Alınır ?

Ailesi vefat etmiş, muhtaç çocuklar, engeli %40’ın üzerinde olan, sosyal güvencesi bulunmayan, sabit geliri olmayan, devlet tarafından bakım altına alınmayan, her hangi bir mal varlığı bulunmayan bireyler, belirlenen koşulları bulundurmaları durumunda fakirlik maaşı almaya hak kazanırlar. Bu maaşın miktarı 3 ayda 1 olmak üzere 520 Türk Lirasıdır. Kişi bu şartları fakirlik maaşı alırken bozarsa maaşı iptal olacaktır.

Fakirlik Belgesi Öğrenciler İçin Ne Yarar Sağlar?

Yüksek öğretim öğrencileri eğitim gördükleri yüksek öğretim kurumuna ara verebilmek için bazı şartlara sahip olmaları gerekmektedir. Bu şartlar sağlık sorunları veya maddi problemlerdir. Sağlık problemi yaşamayıp okullarına yine de ara vermek isteyen öğrenciler, maddi yetersizliklerini kanıtlamak zorundadırlar. Bu durumu kanıtlamaları için fakirlik belgesine sahip olmaları gerekir. Bu belgelere sahip olmak için oturduğu evin bulunduğu mahallenin muhtarına giderek belge talebinde bulunur. Muhtar öğrencinin maddi yetersizliğine kanaat getirdikten sonra bu belgeyi vermektedir.