Faiz Koridoru Nedir?

Ekonomi haberlerinde veya yazılarında Merkez Bankası, faiz koridor üst sınırını x baz puan kadar düşürüp veya yükseltip yüzde x değerine çektiği ifadesini okumuş veya duymuşsunuzdur. Peki faiz koridoru nedir?

İçerikler

Faiz Koridoru Nedir?

Kısaca faiz koridoru, Merkez Bankasının gecelik borçlanma faiz ile borçlanma faiz arasında oluşan alan olarak ifade edebiliriz. Veya bir başka ifadeyle borç alam ve borç verme arasında ki farka da faiz koridoru adı verilir. Merkez Bankası, gecelik fon ihtiyacı olan bankalara faiziyle borç verir. Yine elinde fazla fon olan bankalardan da faiziyle bor alır. İşte bu alınan ve verilen borç arasında ki farka kısaca faiz koridoru denilir.

Faiz Koridoru Belirmede ki Amaç Nedir?

Merkez Bankası, borç alma ve verme işlemi sırasında faiz oranlarını kontrol altına almak ve para biriminin diğer kurlara göre koruma altına almaktadır. Faiz koridorları alt ve üst faiz koridorları olarak ikiye ayrılır. Faiz koridoru alt sınırını Merkez Bankasının, fon fazlalığı olan bankalardan almış olduğu borç para ve faizi oluşturmaktadır. Üst sınır ise Merkez Bankasının, fon ihtiyacı olan bankalara vermiş olduğu borç para ve faiz oluşturmaktadır.

Faiz Koridoru Daraltma ve Genişletme Nedir?

Merkez Bankaları, aylık para politikası toplantılarında, para birimini diğer kurlara göre değerini korumak için faiz koridor alt ve üst sınırını değiştirebilirler. Merkez Bankasının vermiş olduğu borcun faizini düşürürse buna faiz koridorunu daraltma olarak adlandırılır. Bunun tersi işlem olan borç verme faiz oranını artırma ise faiz koridorunun genişlemesi olarak adlandırılır. Faiz koridorunun daralmasıyla, bankalar Merkez Bankasından alacağı paralara ödeyeceği faiz oranları düşük olacağından maliyetleri azalacaktır. Bu da bankaların uyguladığı faiz oranının düşmesine neden olacaktır. Tam tersinde faiz koridorunun genişlemesiyle bankaların alacağı paralara yüksek faiz ödeyeceği için bankalarda artan maliyetlerine karşılık faiz oranlarını yükseltecektir.

Bankaların Kredi Faiz Oranlarını Belirlemede Merkez Bankasının Alacağı Faiz Koridor Kararı Belirler

Özellikle bankaların kredi faiz oranlarını düşürmesi için Merkez Bankası, faiz koridorlarını daraltmakta ve bankalara da düşük faizli borç vermektedir. Bankaların, kredilerde faiz indirimine girmesinin nedeni budur işte.