Evlenene 5 Bin TL Evlenme Yardımı | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum


Evlenene 5 Bin TL Evlenme Yardımı

28 Ağustos 2016

Evlenene 5 Bin TL Evlenme Yardımı 

Evlenmek isteyen bazı gençlerin gerçekten maddi sıkıntı içinde olduklarını biliriz. Daha önceleri akraba yardımları, mahalle yardımlaşmalarıyla evlenmek isteyen gençler evlendirilirdi. Şimdiki hayatımızda çoğunlukla sitelerde, birbirinden kopuk komşuluklar akraba uzaklıkları olduğu için yardımlaşma yapılamıyor. Bunu göz önünde bulundurarak devlet evlenenlere 5 bin TL yardım yapmaya başladı.

Evliliğe ilk adımda yapılan bu yardımlar evlenecek olan çiftleri epeyce rahatlatıyor. İsteyenler düğün salonlarını düğün masraflarını karşılarken isteyen çiftler ev eşyalarının bir kısmını bu parayla alabiliyorlar.

Evlilik Yardımı Almanın Şartları Nelerdir?

 • Evlilik yardımı kullanabilmeniz için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından bir takım şartlar konulmuştur. Bu şartlar nelerdir? Evlilik yardımını nasıl alabiliriz?
 • Evlenecek olan çiftler 18 yaşın altında ve 24 yaşın üzerinde olmamalıdırlar. Üniversite mezunu olup da evlenmek isteyenlerin yaş sınırı 26 olarak belirlenmiştir.
 • Evliliğe adım atmadan önce ağır suç işlememiş olmalılar. Ağır suç işlememe şartı hem erkek hem de bayan için geçerlidir.
 • Maddi sıkıntıları yüzünden evlenemeyecek durumda olmak.
 • Erkeğin ve kadının araba, ev, arsa gibi taşınmaz mal sahibi olmaması gerekir.

Evlilik Yardımı Almaya Nasıl Başvurmalı?

Evlilik yardımı kanunu 2015 yılında resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Kanunen evlenmek isteyen 25 yaşın altındaki gençler devletten 5 bin TL yardım alabilecek. Evlenme yardımı alabilmek için hangi yol izlenmelidir?

Evlilik yapacak olan kişilerin en az 3 yıl önce çeyiz hesabı açtırmış olması gerekmektedir. Çeyiz hesabını oluşturduktan sonra ödeme yapılması gerekmektedir. Devletin en yüksek vereceği 5 bin TL olarak belirlenmiştir. Ne kadar çeyiz hesabı biriktirirseniz biriktirin üzerine devlet tarafından konulacak para 5 bin TL olacaktır.

Kimler Çeyiz Hesabı Açabilir?

 • 18 yaşın üzerinde olanlar evlilik yardımı için kendileri hesap açabilirler.
 • 18 yaşın altında olanlar için velileri çeyiz hesabı açabilir.
 • Hesabı açtıktan sonra, 15 bin liraya kadar para yatırılabilir.
 • Çeyiz hesabı ödemeleri aylık veya 3 aylık periyotlarla ödenebilir.
 • Ödemeler en alt sınır 100 TL olarak belirlenmiştir.
 • En üst sınır 1000 TL olarak belirlenmiştir.

Evlilik

Evlilikler çok iyi kurulduğunda insan için oldukça yararlıdır. Fakat doğru insanı bulmak elbette önemlidir. Sürekli maddi durumu iyi birisiyle evlenme düşüncesi insanın olumsuz kararlar vermesine sebep olabilir.

Evlendiğinizde yanınızdaki eşinize hayat arkadaşınız denir. Hayat arkadaşı insana maddi manevi destek olmaya, iyi gününde kötü gününde yanında bulunmaya söz vererek olunur.

Evlenen kişinin geçinebilecek kadar da parası olması önemlidir. Fakat evlendiği için bir erkeğin gücünün ötesinde isteklerde bulunmanız evlenen çiftlerin ikisinin de huzursuz olmasına yol açar. Huzursuzlukla kurulan yuvaların bozulma riski diğer evliliklere göre çok yüksektir. Evlilik aşamasında olan huzursuzluklar evlilik hayatı boyunca unutulmamaktadır.Bir önceki yazımız olan Restorasyon Kredisi Limitleri başlıklı makalemizde Restorasyon kredileri, Restorasyon Kredisi ve Restorasyon Toki hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık