Evlenen Öğrencilerin Kredi Borçları Siliniyor Mu?

Öğretim hayatları boyunca bir çok öğrenci, rahat bir öğrencilik geçirmek için elinden geleni yapıyor. Ailelerin maddi imkansızlıklardan dolayı çocuklarına yeterli miktarda para gönderememesi nedeniyle, bir çok öğrenci devlete bağlı bir kurum olan KYK’dan burs ve kredi almak için başvuruda bulunuyor.

KYK ise her yıl binlerce öğrenciye kredi ve burs veriyor. Burs alan öğrenciler, devlete hiç bir şekilde geri ödeme yapmazken, kredi alan öğrencilerin çoğunluğu aldıkları parayı faiziyle geri ödemek zorunda kalıyor. Genel olarak öğrencilerin kredi almaları, ilerleyen zamanlarda onları büyük oranda zorluyor. Öğrencilerin kredi veya burs alması ise maddi durumlarına göre seçiliyor. Fakat seçimlerde bazen farklılıklar da olabiliyor. Maddi durumu iyi olan öğrenciler burs alabilirken, maddi durumu yetersiz olan öğrenciler kredi de alabiliyor.

Öğrencilerin genel olarak maddi sıkıntı çekmesi ve okuldan mezun olduktan sonra da en az 14 bin liralık bir borcun altına girmeleri, büyük sıkıntılara neden oluyor. Geçtiğimiz dönemlerde ortaya atılan bir vaad ile birlikte öğrencilerin bu borçlardan kurtulabileceği iddia edilmişti. Yer alan iddialara göre bir çok öğrencinin okuldan mezun olmadan önce evlenmesi durumunda, kredi borçlarından kurtulabileceği bildirilmişti. Bu iddialar ışığında bir çok öğrenci, bu durumun doğru olup olmadığı hakkında araştırma yaptı. Yeterli bilgi bulunmamasından dolayı da borçların silinip silinmeyeceği hakkında yeterli bilgi alınamadı.

Evlenen öğrencilerin kredi borçlarının silinip silinmeyeceği hakkında araştırma yapan Anasayfahaberleri.com ekibi, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile bire bir iletişime geçti. Yetkililere konu ile alakalı sorular soran ve bilgiler alan ekibimiz, merak edilen tüm soruları teker teker cevaplandırdı.

Yapılan görüşmelerde söz konusu vaadin 2013 yılında ortaya atıldığı doğrulandı. Gençlik ve Spor Bakanlığı yetkililerinin ekibimize verdiği demeçte, söz konusu durumun Suat Kılıç zamanında ortaya atıldığını söylendi. Dönemin Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, bu durum ile alakalı bir çok araştırma yaptı. Konu ile alakalı daha sonra kamuoyunu bilgilendiren Suat Kılıç, bu müjdesiyle herkesi sevindirmişti.

Dönemin Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın görevinden ayrılmasının ardından çalışmalar ne yazık ki yarım kaldı. Bu sebepten dolayı eski Bakan Suat Kılıç’tan sonra göreve gelen bakanlık yetkilileri durum ile ilgilenmedi. Havada kalan vaad için şu an çalışma yapmadıklarını belirten yetkililer, kendilerine bu konu ile alakalı bir çok telefon geldiğini ve herkese aynı açıklamayı yapmak zorunda kaldıklarını kaydetti.

Çeşitli haber sitelerinde yayınlanan haberler nedeniyle ekibimize açıklamada bulunan Gençlik ve Spor Bakanlığı yetkilileri, yakın zamanlarda kredi borçlarıyla alaklı düzenleme yapabileceklerini fakat böyle bir durumun şimdilik gündemlerinde olmadığını ifade etti.