Evin Yüzde Yüzüne Kredi Veren Bankalar

Yıllarca kiracı olarak yaşamış ve kira vermekten gına gelmiş kiracıların en büyük istediği küçük de olsa kendilerine ait bir evi olmasıdır. Özellikle Mortgage sisteminin yaygınlaşmasıyla artık konut kredisi kullanmak daha kolay hale geldi. Yeter ki kredi botu ve gelir belgeniz kredi kullanımı için uygun olsun. Konut kredilerinde yaşanan en büyük sorunlardan biri de konut alacaklarda hiç peşinat olmamasıdır. Yeni çıkan mevzuatla beraber, konut kredilerinde konutun ekspertiz değerinin %80’i kadar kredi kullandırılmaktadır. Evin yüzde yüzüne kredi veren bankalar yazımızda hiç peşinatı olmayan ancak evin tamamına konut kredisi kullanacak kişilerin nasıl bir yol izleyeceği konusunda bilgiler vereceğiz.

Konut Kredilerinde Yüzde Yüz Kredi Alabilme Yöntemleri

Ekspertiz Değerini Yüksek Göstermek:

 Ekspertizin satın alınacak taşınır veya taşınmaz malların fiyatını belirlemeye ekspertiz adı verilir. Konut kredilerinde de bankalar anlaşmalı olduğu ekspertiz firmalarını müşterinin satın almak istediği evin değerinin belirlenmesi için görevlendirir. Ekspertizin belirlediği değerin %80’i kadar bankalar konut kredisi vermektedir. Ancak ekspertiz firmalarıyla yapılacak görüşmelerde, hiç peşinatının olmadığı belirtin ve konut almak konusunda ki ısrarını sürdürüp kendilerinde evin yüksek değerde gösterilmesi için ricada bulunun. Bunu yapmış biri olarak söylüyorum ki doğru bir giriş yaparsanız amacınıza ulaşabilirsiniz. Diyelim ki satın alacağınız konutun değeri 100.000 lira ve hiç peşinatınız yok. Ekspertiz firması evin değeri olarak 125.000 lira gösterdiğinde bankalar 100.000 lira konut kredi tutarını verecektir. (125*%80: 100.)

Teminat (İpotek Gösterme): 

Konut kredisi için başvurduğunuzda yapılacak ekspertiz sonrası konutun %80 tutarında ki krediyi alabileceksiniz. Kalan %20’lik dilimini de siz tamamlamak zorundasınız. Ancak hiç peşinatınız yoksa o zaman da kalan tutar için üzerinizde kayıtlı taşınır – taşınmaz ve en önemlisi de kullanacağınız tutarı karşılayacak bir rehini (ipotek) bankanıza sunmanız olacaktır. Bankalar yapacakları araştırmalarda ipotek olarak sunulan rehinin bedeline göre evin yüzde yüzüne kredi kullanmanıza onay verecektir. Ancak teminat gösterilen taşınır veya taşınmaz malın, kredi bitimine kadar yıllık sigorta masraflarını kredi kullananlar karşılayacaktır. Bu da tüketici için ekstra masraf demektir.