Ev Tapusu ile Kredi Çekmek Mümkün

Bankalara başvuru yapmak kadar kredinin onaylanması da çok önemli konulardan biridir. Başvuru yapmak aslında her bankada çok basittir ama kabul alabilmek için her bankada çeşitli zorluklar olacaktır. Bu yüzden de kredi almada kullanılan bazı yöntemler mevcuttur. Bu yöntemler arasında sıklıkla kullanılanlardan biri ev tapusu ile kredi almaktır. Bankanın kredi onayı vermede karşı tarafın ödeme gücüyle beraber bir sorun durumunda karşılık elde edebileceği bir mal aramaktadır. Bu da genelde tapu olmaktadır. Sorunlardan biri de bildiğiniz gibi kredi notu düşüklüğüdür. Bankanın kredi notu beklentisini karşılamayan bir başvuru doğrudan reddedilmektedir. Aslında daha önce kredi kullanmışsanız ve sorunsuz ödemenizi yapmışsanız, bununla beraber kredi kartı kullanıyor ve ödemelerinizi düzenli yapıyorsanız notunuz iyi durumda olacaktır. Fakat bu durumlardan kurtulmak için ipotek dediğimiz yöntemle ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Buna zaten ipotek ile kredi çekmede diyebiliriz.

Yazımızın ilk bölümünde söz ettiğimi ihtiyaç kredisi için ipotek yöntemini biraz daha açarak ziyaretçilerimizi kafasında ki soru işaretlerini gidermeye çalışacağım. Sizin bir eviniz var ise ve üzerinde herhangi bir borç, daha önceden oluşturulmuş bir ipotek durumu söz konusu değilse bu evinizin tapusu ile bankaya başvurup ipotek ile kredinizi alabilirsiniz. Bu işlem ile alabileceğiniz kredi oranı genelde bankanın eviniz için biçtiği değerin yarısına kadar olabilmektedir. Bankanın ekspertiz aracılığı ile evinize bir değer biçmesi gerekmektedir. Bunun sonucunda istediğini miktarı (en fazla evin değerinin yarısı kadarı) ihtiyaç kredisi olarak alabilirsiniz. Kredinizi alıp daha sonra borçlarınızı kapattıktan sonra ipotek kaldırma işlemini yapabilirsiniz.

Ev Tapusu ile İşlem Yapma Konusunda Görüşümüz

Zaten ülkemizde hemen hemen tüm bankalar sizlere bu yöntemle kredi sağlamaktalar. Sizin yine tercih ettiğiniz banka ile yapacağınız görüşme ile daha net bilgiler alabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse de Akbank, Halk Bankası, iş bankası, Finansbank, Garanti Bankası gibi bankalar ipotek ile müşterilerine ihtiyaç kredisi imkanı sunmaktalar. İşlemi illa ki bu bankalar ile yapmak zorunda değilsiniz. Diğer bankalardan da fikir edinmeniz de fayda var. Yazımızı hazırladığımız tarihte geçerli olanları örnek olarak listeledik. Kesinlikle araştırma yapmadan sadece bizim yazımızla işlem yapmamanız tavsiyedir.