Et Fiyatlarında Düşüş Oldu

Kırmızı etteki fiyat artışları nedeniyle tüketiminin vatandaşlar tarafından daha az tüketilmesi ve konulan yeni zamlar sonrası hükumet düğmeye bastı. Et ve Süt Kurumu, Türkiye’de faaliyet gösteren yemek şirketlerine 20.50 TL+KDV, kasap ve şarküterilere ise 22.50TL+KDV fiyattan karkas dana eti satışlarına başladı.

Yıllık Tüketimimiz 12 Kilo Olarak Açıklandı

Bir hayvancılık ülkesi olmamıza rağmen maalesef kırımız et fiyatlarına yapılan zamlardan dolayı vatandaşlar yeteri kadar alamamaya başladı. Yapılan bir araştırmada ülkemizde yıllık et tüketimi aile başı 12 kilo olarak açıklandı. Aylık olarak hesaplandığında ise 800 gr tüketim yapılmaktadır. Fiyatlara yapılan zamlar, aracıların kesim fiyatlarının yüksek olmasından dolayı fiyatlara zam yapmak zorunda kalmaları şeklinde kendilerini savunmaları, kasapların yüksek fiyattan dolayı et satamadıklarını ve günlük satışların düşmesi gibi şikayetleri üzerine hükumet devreye girdi. Artık hükumet, fiyatların spekülatif olarak tırmanmasını önleninceye kadar satışa devam edecek.

Yemek Firmalarına 20.50+KDV Fiyatından Et Satışı Yapılacak

Yemek sanayinde faaliyet gösteren firmalar, Et ve Süt Kurumunda 20.50 +KDV fiyatından alım yapabilmesi için Türkiye Yemek Sanayicileri Dernekleri Federasyonuna üye olmaları gerekmektedir. Yine firmalara yapılacak satışlar 50 tonu geçmeyecektir.

Kıyma 32 Lira, Kuşbaşı 34 Liradan Satışı Yapılacak

Fiyatlarda ki düşüşten sonra kasap ve şarküteriler kıymayı 32 liradan, kuşbaşını da 34 liradan vatandaşa satacak. Yine kasaplar, çeyrek ve bütün karkas et satışı yapamayacaklardır.  Aksini yapan kasaplara, Kurum tarafından et satışı yapılmayacaktır. Karkas demişken bilmeyen okuyucularımız için hatırlatalım ki karkas et;Hayvanların et ve kemiklerinden elde edilen, üzerinde yağ, deri kısmı, kas kirişi, sinir ve kan damarı bulunan çizgili kas, iskelet kası ve kalp kası gibi kısımlarına verilen isimdir.

Fiyatlarda 6 -8 Lira Arasında İndirim Olacak

İndirimle beraber kıyma ve kuşbaşı fiyatlarında 6 lira ile 8 lira arasında indirim yapılmış olacak. İndirimli satışlar, spekülatif fiyat tırmanışından uzak, normal fiyat düzeylerine ininceye kadar devam edecek.