Et Fiyatlarında Düşüş Bekleniyor

En büyük protein kaynaklarından biri olan etin fiyatının yüksek olmasından dolayı maalesef vatandaş olarak doya doya yiyemiyoruz. İllere göre fiyatlarında değişiklik yaşanan et, kıyma olarak 35-45 lira, kuşbaşı olarak 45-55 lira, bonfile 80 lira, pirzola 60 lira olarak soframıza gelmektedir.

KDV Tutarı Yüzde 1 Olması İsteniliyor

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu tarafından yapılan açıklamada, fiyatlara uygulanan yüzde 8’lik KDV oranının yüzde 1’e düşürülmesi talep edildi. Vatandaşların et yiyememesi yeteri kadar tüketimin olmaması hem satıcıları hem de vatandaşı olumsuz yönde etkilemektedir. TESK, yaptığı açıklamada kasapların toptan et alımlarında uygulanan yüzde 1 KDV oranının perakende satışlarında da vatandaşa yansımasını istiyor.

KDV İndirim Oranı Süt, Tavuk ve Yumurta İçinde Uygulanması İsteniliyor

TESK, et fiyatlarında ki artışı engellemek için KDV oranında indirime gidilmesi gerektiğini belirtti. KDV oranında ki indirimin yıllar önce uygulandığını ve sektörde büyük bir canlanma yaşandığı, et fiyatlarında ki düşüşler nedeniyle vatandaşın daha fazla tükettim yaptığı açıklandı. Konfederasyon, KDV oranında ki indirimlerin sadece et ve ürünlerinde sınırlı kalmayıp süt ve ürünleri, beyaz et – tavuk sektörü içinde de yapılması gerektiği açıklandı.

KDV indirimi ve Satışlarının Aracılardan Alınmasıyla Fiyatları 10-13 Lira Ucuzlayacak

Uygulanan KDV indirimi sonrası fiyatlarda 4-5 lira arası indirim olacağı, bu indirim daha fazla olabilmesi için toptan et alımlarının aracılar aracılığıyla değil üreticilere verilecek devlet desteği ile kurulacak entegre tesisleri sayesinde aracılar kullanılmayıp direk kasaplara perakende satışının yapıldığında bu indirim rakamlarının 10-13 liraya kadar gerileyeceği açıklandı. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu, KDV oranlarında ki indirim, et üreticilerine yapılacak destekler ile ilgili taleplerini Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına iletildiğini, bakanlıktan taleplerine cevap beklediklerini açıkladılar.

Sofraya Gelinceye Kadar Yüzde 40 Fiyatı Artıyor

Üreticisinden alınıp kasap, şarküteri reyonlarına konulan et ve ürünlerinin fiyatlarına yüzde 40’a yakın fiyat artışı olmaktadır. Arada ki bu farkın aracı kurumlar yerine direk üretici tarafından yapıldığında fiyatta ciddi düşüşler yaşanacağı, bu fiyat düşüşünden hem satıcılar hem de tüketicilerin yüzü güleceği belirtilmektedir.