Esnafa Sıfır Faizli Kredi İmkânı 2019

Esnafa Sıfır Faizli Kredi İmkânı 2019

Esnafa sıfır faizli kredi imkanı, devletimiz ekonomik bunalım içerisindeki küçük esnaflarımız için iş yerlerini oluşturmalarında destekçileri olma hedefi doğrultusunda esnafa faizsiz kredi müjdesi vermektedir. Esnaflarımıza sakladığı bütçe dâhilinde 2019 yılı için 60 ay vade seçenekleri bulunan geri ödeme fırsatları ile ülkemizdeki bütün esnaflarımıza 30 bin lira kadar sıfır faizli kredi imkânı sağlamaktadır. Eğer esnafa faizsiz kredi ne zaman verilecek diyorsanız 1 Ocak 2019 tarihinden beri bu kredinin esnafların kullanımına sunulduğunu açıklayabiliriz.

Nasıl Müracaat Edilir?

Küçük esnaflarımızın iş yeri oluşturabilmeleri için verilen 30 bin liralık sıfır faizli kredi desteği devletin bu sene itibariyle anlaşma sağladığı Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi aracılığıyla Halkbank tarafından verilmektedir. KOSGEB tarafından verilen 50 bin TL hibe kredisini bu krediyle karıştırmamanız gerekmektedir. 30 bin lira faizsiz kredi imkânı yine devlet tarafından sağlanan farklı bir kredi imkânıdır. Bu krediden faydalanmayı arzulayan küçük esnaflarımızın birkaç koşulu tamamlamaları gerekmektedir. Esnaf kredisi için gerekli evraklar ve tamamlanması gereken koşullar;

  • Kredi kullanacak kişinin herhangi bir aidat ya da vergi borcunun bulunmaması
  • Kredi kullanacak kişinin Vergi dairesinde herhangi bir kaydının olmaması
  • Kredi kullanacak kişinin iş yeri ruhsatını temin etmesi
  • Kredi kullanacak kişinin isminin kara listede bulunmaması
  • İhtiyaç olduğu durumlarda kredi için kefil gösterebilmesi
  • Geçmiş zamanlarda herhangi bir esnaf kredisinden faydalanmamış olması

Olarak açıklanmaktadır. Bu koşulları tamamlayan bütün küçük esnaflarımızın 30 bin liralık krediden faydalanmaları için sadece müracaat etme işlemlerini gerçekleştirerek onay almaları gerekmektedir.

Geri Ödeme Nasıl Yapılır?

Devletimiz tarafından ekonomik bakımdan sıkıntılara maruz kalan vatandaşlara verilen 30 bin liralık faizsiz esnaf kredisi imkânından faydalanan esnaflarımız oldukça cazip geri ödeme yöntemleri sayesinde geri ödeme işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler. 60 ay vadeye varan uzatma fırsatları verilerek esnaflarımızın istediği gibi vade seçenekleri belirlenmektedir. Küçük esnaflarımız faydalanmış oldukları bu krediyi taksit yolu ile ve maddi imkânları dâhilinde kolay bir şekilde ödeyebilmektedirler. Ödeme işlemleri 60 aya varan ve minimum 500 lira maksimum 1250 lira olmak kaydıyla esnaflarımızın şahsi olarak seçtikleri taksit seçenekleri sonucunda belirlenmektedir. Esnaflar arzu ederlerse 60 aylık vade vaktini 12 aya kadar indirebilmektedir.

Kredi Kesintisi

60 aya varan vadelerde geri ödeme fırsatı verilen devletin desteği kapsamındaki esnaflarımıza 30 bin lira sıfır faizli kredi imkânından faydalanmalarının ardından bütün esnaflarımız için aşağı yukarı 500 lira civarında bir tutarın banka tarafından tahsil edileceği tahmin edilmektedir. Bundan dolayı devletimizin desteği altında sağlanan 30 bin liralık kredi imkânından faydalanan esnaflarımızın hesaplarına 29.500 lira yatırılacağı anlaşılmaktadır.

Değerlendirme İşlemi

Geçmiş zamanlarda yine devletimiz tarafından verilen sıfır faizli kredi fırsatlarından faydalanmamış küçük esnaflarımızın 30 bin liralık sıfır faizli kredi imkânından faydalanmak için Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatiflerine müracaat işleminde bulunmaları şart koşulmaktadır. Müracaat işleminin hemen arından ilgili personeller esnafın ekonomik durumu ve bu krediye ne kadar ihtiyacı olduğu hakkında birtakım incelemeler yapmakta ve verilecek kredinin miktarı tespit edilmektedir. Esnafa faizsiz kredi veren bankalar arasında Halkbank bu imkânı sunmaktadır. Bu kredi fırsatlarından yalnızca bir defaya mahsus faydalanma imkânınız bulunmaktadır.