Esnafa Faizsiz Kredi Desteği 2019

Esnafa Faizsiz Kredi Desteği 2019

Esnafa Faizsiz Kredi Desteği, Her yıl alışılageldiği üzere 2019 yılında da sıfırdan işini kurmayı hedefleyen veya hâlihazırdaki işini geliştirmeyi arzulayan esnafa, devlet faizsiz kredi desteği vermeyi sürdürüyor. 2019 senesinin aralığında devlet eliyle esnafa ödenen 50.000 TL geri ödemesiz destek, 100.000 TL faizsiz esnaf kredisinden faydalanan bir sürü esnafımız sıfırdan işyerini kurmuştur. Devlet 2019 yılı içerisinde tekrardan küçük esnaf ve KOBİ’ler için ödenecek 30.000 TL faizsiz kredi kefalet kooperatif ve Halkbank tarafından ihtiyaç durumundaki esnaflara ulaştırılıyor.

KOSGEB ve Sanayi Bakanlığı’nın elindense esnaflarımıza 50.000 TL sıfır faizli kredi devlet yardımı ödeniyor. Ödenen kredinin geri ödenmesi 3 sene vade biçiminde ayarlanıyor ve bu 3 senenin ilk 12 ayında ödeme yapılmıyor, diğer 24 ayda ise her 3 ay tekrarlanmak vasıtasıyla 8 taksit şeklinde gerçekleştirileceği açıklanmıştır.

Devlet 2019’de Kredi Desteğine Devam Ediyor

Devletin yardımıyla birlikte Halkbank aracılığıyla ödenen faizsiz 30.000 TL kredi fırsatından yararlanmayı arzulayan esnalar, bu krediyi almak amacıyla başvurduklarında başka hiçbir kredi borcuna sahip olmamaları şart koşuluyor. Zira hâlihazırda bir borcunuz varsa esnafa faizsiz kredi imkânından faydalanabilmek için borçlarınızı tamamen kapatmış olmanız gerekiyor. Sıfırdan bir iş yeri oluşturmak için hibe kredi veya sıfır faizli kredi imkânından bir kez yararlandıysanız aynı mekân ya da aynı proje için bir kez daha kredi başvurusunda bulunmak gibi bir hakkınız bulunmuyor. Bu durumu kanıtlamak amacıyla sizden başvuruda kullandığınız kredinin sadece bir kerelik olduğunu gösteren taahhütname getirmeniz şart koşulacaktır.

Devletle Anlaşmalı Faizsiz Kredi Veren Bankalar Nelerdir?

Devletle iş birliği kuran ve esnaflarımıza sıfır faizli kredi veren bankalar; Garanti, Ziraat, Halkbank, İş Bankası, Vakıfbank, QNB Finans Bank, Akbank, Yapı Kredi ve Denizbank olarak sıralanmaktadır. Bu bankalarla iletişim kurup başvuruda bulunarak 30.000 TL faizsiz kredi imkânından faydalanan esnafların taksitlerini düzen içinde ödemesi gerekmektedir.  Ödemelerinin düzenini bozan ve geciktiren esnaflardan geciktiği andan başlayarak ilave bir ücret talebi yapılmaktadır.

 Esnafa Faizsiz Kredi İmkânından Kimler Yararlanabilir?

İlk kez iş yeri sahibi olacak kişiler, İş projesi bulunan ev hanımları, şehit yakınları, gazi vatandaşlar, engelli vatandaşlar, kadın girişimciler ve genç girişimciler devletin desteği altındaki KOSGEB ve devletle anlaşma içerisindeki bankalar eliyle verilecek esnafa sıfır faizli kredi desteğinden yararlanabilirler.

Esnafa Sıfır Faizli Kredinin Koşulları

Öncelikle oluşturacağınız iş yerinin projesini ve planını hazırlayıp KOSGEB’den onay almanız gerekmektedir. Projesi KOSGEB’in onayından geçen girişimciler Uygulamalı Girişimcilik Kursuna katıldıktan sonra kursun sonunda kurs tarafından verilen sertifikayla birlikte KOSGEB’e başvuruda bulunarak sıfır faizli kredi imkânından faydalanmaya hak kazanmış olur.

Faizsiz Kredi Koşullarında Yenilenme

Sıfır faizli krediden faydalanmak isteyen girişimcilerin iş yeri oluşturma zorunluluğu konusunda yeni bir güncellemeye gidildi. Buna göre KOSGEB tarafından verilecek krediden faydalanmak için ilk olarak iş yerini açma gerekliliği bu güncellemeyle birlikte kaldırıldı. Yeni güncellemeyle beraber girişimci bireyler ilk olarak Uygulamalı Girişimcilik Kursuna katılacak ve sertifikalarını alacaklardır. İşi oluşturmadan evvel KOSGEB’e müracaat edecek, ardından ön onay isteğinde bulunacaklar.

KOSGEB’den ön onay elde eden vatandaşlar iş yerini kuracak ve giderleri faturalandırıp lazım gelen belgelerle beraber KOSGEB’inde aracılık yapmasıyla birlikte sıfır faizli kredi imkânından faydalanacaklardır. Ön onay alamayan vatandaşların krediden yararlanmak amacıyla başvuru hakkı üç kezdir ve aynı iş projesiyle ikinci bir kez müracaat edilemez.

Devlet Destekli Krediler 2019

İş kurmayı planlayan kadın vatandaşlar ve genç vatandaşlar için KOSGEB yardımı ile devlet destekli 50.000 TL faizsiz kredi, genç vatandaşlar için devlet tarafından sıfır faizli şekilde 150.000 TL, Üniversite Lisans öğrencilerine ise 400 TL burs yardımı, Çeyiz Hesabı yardımı, Kooperatif ve Halkbank tarafından 30.000 TL sıfır faizli devlet yardımı imkânı sunuyor.