Esnaf Kefalet Kredisi Nedir? Nasıl Alınır? | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum


Esnaf Kefalet Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Esnaf Kefalet Kredisi Nedir? Nasılır Alınır?

Ülkemizde ismini pek sık duymadığımız kredi türlerinden biri Esnaf Kefalet Kredisidir. Aslında isminden de anlaşıldığı üzere Esnaf ve sanatkarların faydalandığı bir kredidir. Yani meslek kredisi de denebilir. Bu yüzden herkesin duymamış olması normaldir. Bu krediyi ülkemizde her banka sağlayamaz. Esnaf Kefalet Kredisi ülke içinde sadece Halkbank tarafından verilmektedir. Kısaca bu işten sorumlu banka Halk bankasıdır.

Esnaf Kefalet Kredisi Başvurusı Nasıl Yapılır?
Yapılması gereken çok basittir. En yakın Halkbank Şubesi ile görüşmeniz gerekiyor.

Devletin destekleri ile verilen bu kredi Esnaf ve Sanatkarları teşvik etme amacı güdmektedir. Bu iş içinde Halkbank görevlendirilmiştir. Esnaf ve Sanatkarların kullandıkları kredi faiz oranları arasındaki farkları bu yüzden devlet karşılamaktadır.

Esnaf ve Sanatkar Kefalet Kredisi Gerekli Evraklar
– Esnaf ve sanatkar sicili taşımak.
– Kişini ikametgahı ve işyeri kooperatifin bulunduğu bölgeye bağlı olmalı.
– Herhangi başka bir kooperatifte kaydının bulunmaması gereklidir.

Bu şartları sağlayan herkes yazılı bir başvuru hazırlayıp talepte bulunabilir. Değerlendirmeye alınan başvurular ise 15 gün içinde cevaplandırılır. Yani ya onay alır ya da reddedilir. Kooperatif talepleri toplar değerlendirir ve onaylayıp Halk Bankası’na iletir.

Genel işleyiş bu kadar basittir. Şartları sağlayanlar için oldukça uygun ve kullanışlı bir kredi türüdür. Sizler için bilgimizin yettiğince yazmaya çalıştık fakat yine eksik yerler illaki vardır. Kafanıza takılan soruları çekinmeden bize yorum alanımızdan ulaştırabilirsiniz.Bir önceki yazımız olan Restorasyon Kredisi Limitleri başlıklı makalemizde Restorasyon kredileri, Restorasyon Kredisi ve Restorasyon Toki hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık