Esnaf Kefalet Kredisi Limiti

İçerikler

Esnaf Kefalet Kredisi Limiti 2019

Ülkemizde ilk kez 1951 senesinde Türk Ticaret Kanunu gereğince kurulan Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatifi 1163 sayılı kooperatifler yasasının bir maddesi olmuştur. Bu kooperatiflerin kurulma amacı ise bu kooperatife kaydı olan esnaf ve sanatkarlarımızın mesleki olarak kendilerini geliştirmek ya da yeni bir iş sahası kurmak adına ihtiyaçları olan krediyi elde etmelerinde yardımcı olmaktır. Ayrıca bu kooperatifler esnaf ve sanatkarlarımıza kredi alırken kefillikte yapmaktadır. Bu durumda kredi alınırken herhangi bir sorun ile karşılaşılmaması sağlanmaktadır.

Esnaf Kefalet Kredisinin Şartları

Günümüzde her türlü kredi için belirli şartlar vardır. Tabi ki esnaf sanatkarlarımızın ihtiyaçları doğrultusunda, çeşitli desteklerden alırken talep edecekleri kredi için belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartları tamamıyla yerine getirmeden ya da başka bir deyişle herhangi birini tamamlamadan bu krediyi almak mümkün olmayacaktır. Esnaf kefalet kredisi için gerekli evraklar ve şartlar ise;

Gereken evraklar;

 • Nüfus cüzdanı
 • İpotek
 • Esnaf sicil kayıt belgesi
 • Vergi levhası
 • İki kefil

Gereken şartlar;

 • Esnaf ve sanatkar vasfında görev almak ve yetenekli olmak,
 • Esnaf ve sanatkar dosyasına kayıtlı olma durumu,
 • İş ya da oturmuş olduğu yeri kooperatifin iş yapma sınırları içerisinde bulundurmak,
 • Benzer zamanda diğer bir esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifi ortaklığı bulunmamak.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz evrakları ve şartları yerine getirdiğiniz zaman bu krediye başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Bu şartları tamamıyla yerine getirmiş olan vatandaşlarımız krediden faydalanabilmektedir. Bu kredinin en iyi özelliği ise kredi değerlendirileceği zaman bağlı bulunduğunuz oda, sizlere kefil olacaktır. Bu kredinin ticaret kredisinden farkı ise devlet aracılığıyla sağlanmasıdır. Esnaf kefalet kredisi 2019 faiz oranları ise ticaret kredisine bakarak düşük olmaktadır. Esnaf kefalet kredisi limiti ne kadar sorusunu bu şartları tamamladığınızda yapacağınız başvuru içerisinde öğrenebilir ve banka personelleriyle irtibata geçerek ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi Faiz Oranları Ve Limitleri

Esnaf kredisi faiz oranları ve esnaf kredisi limitleri en çok merak edilen konulardandır. Yaptığımız araştırmalar sonucu bu kredinin üst limitini ve faiz oranlarını belirteceğiz. Bu kredinin faiz oranları vade süresine göre değişiklik göstermektedir.

 • Esnaf kefalet kredisinin en üst limiti olarak belirlenen rakam; 150.000 TL’dir.
 • Esnaf kefalet kredisi vade imkanı ise; maksimum 5 yıl olarak belirlenmiştir.
 • Eğer ki alacağınız kredinin geri ödeme vadesi 1 yıl ise; %4 faiz uygulaması olacaktır.
 • Eğer alacağınız bu kredinin geri ödeme vadesi 1 yıldan fazla ise; %5 faiz uygulaması yapılacaktır.

Esnaf Kefalet Kredisi Hangi Bankadan Alınır?

Esnaf kefalet kredisi sadece Halkbank aracılığıyla alınmaktadır. Dolayısıyla bu krediye başvuracak olan vatandaşların kendisine en yakın olan Halkbank şubesine giderek başvurularını gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama

Devletimiz esnaflarımıza destek olmak için birçok imkan ve fırsat sunmaktadır. Halk Bank aracılığı ile düşük faizli krediler vermektedir. Esnaf kefalet kredisi adı altında vermiş olduğu desteğin faiz oranları ise yukarıda bahsettiğimiz gibi vade süresine göre ve ülkede olan iktisadın durumuna göre değişiklik göstermektedir. Bulunduğumuz 2019 senesi içerisinde bu krediyi alacak kişiler için belirlenmiş olan kredi üst limiti 150.000 TL iken, bu kredinin faiz oranları vade süresine göre %4 ile %5 arasında değişiklik göstermektedir.