Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplaması Yapmanın Yöntemleri 2019

İçerikler

Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplaması Yapmanın Yöntemleri 2019

Ülkemize bağlı olan bankalar içerisinde kimi bankalar hayvan kredisi desteği ile çiftçilerimize destekliyorken, kimileri de KOBİ kredisi desteği ile birlikte esnaflarımızı desteklemektedir. Esnaf kefalet kredi hesaplaması nasıl yapılır öğrenmek için ilk olarak birtakım bilgiler edinmeniz gerekmektedir. Mesela Esnaf kefalet kredisi üç şekilde verilmektedir. Devlet desteği kapsamındaki esnaf kefalet faizsiz kredi şeklinde esnaf kredisi, esnaf ve sanatkârlar kredi kooperatifi ortağı olanlara verilen düşük faizli krediler ve ortak olmayan kişilere verilen düşük faizli krediler olarak açıklanmaktadır. Bu tür kredi imkânlarından yararlanmak için gerekli koşulları sağlayarak esnaf kefalet kredisi için gerekli evrakları da tamamlamanızın ardından 30 bin lira hibe ve 150 bin liraya kadar ise düşük faizli kredi imkânlarından faydalanabilirsiniz demektir. Esnaf kefalet kredi hesaplama 2019 senesinde nasıl yapılmaktadır hemen açıklayalım. Esnaf kefalet kredi hesaplama tablosu yardımı ile birlikte hesaplayabilirsiniz. Kredi hesaplaması için gerekli belgeler şunlardır;

  • Nüfus fotokopisi örneği
  • Bünyesinde bulundukları odanın kayıt belgesi ve tasdiknamesi
  • Vergi levhası fotokopisi
  • Sicil tasdikname

Hemen bir örnek verelim mesela, 150 bin liralık bir kredi kullanmak isteyen esnaflarımızın aylık ödemesi gereken meblağ 2.883 lira olacak, toplamda ise 172 bin liralık bir geri ödeme yapacaktır. Hesaplama işlemi aylık %0,4 faiz oranı ile yapılmıştır ve hesaplamaya KKDF, BSMV eklenmemiştir.

Kimler Faydalanabilir?

Düşük faiz oranları ve esnek bir ödeme işlemi imkânı verilen bu krediden esnaf ve sanatkârlar kredi kooperatifi üyeleri faydalanabilmektedir. Ancak bu kişilerin kesinlikle bu kurum içerisinde etkin durumda olmaları gerekmektedir. Ayrıca bünyesinde bulundukları sicil müdürlüklerinin kayıtlarında olmaları ve talep edilen belgeleri tamamlayarak bizzat müracaat etmeleri gerekmektedir.

Kredi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Esnaf kredisine müracaat etme işlemlerinizi gerçekleştirmek için ilk olarak esnaf sanatkârlar odasına ya da sicil müdürlüğüne kayıtlı olmanız şart koşulmaktadır.
  • Müracaat işlemlerinde kullanılacak olan bütün belgelerin eksiksiz tamamlanmış olmasına dikkat edilmelidir.
  • Devlet Bankaları ülkemizin sunduğu kredi fırsatlarının ve imkânlarının KOBİ ve esnaflarımıza verilmesi görevini üstlenen kurumsal bankalardır.
  • Ülkemiz esnaflarımıza ferah bir nefes aldırmak amacı ile bu sene başlattığı yeni destek projesi kapsamında 30 bin lira ve 100 bin lira faizsiz kredi imkânları sunmaktadır.
  • 100 bin liralık sıfır faizli kredi imkânından faydalanabilmek için 30 yaşından küçük olmanız şart koşulmaktadır. 30 yaşını geçmiş olan kişiler bu krediyi kullanamayacaktır. 30 bin liralık kredide ise herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır.

Nasıl Faydalanabilirim?

Bu kredi imkânlarından faydalanabilmeniz için yapmanız gereken ilk şey bünyesinde bulunduğunuz odaya dilekçe yazarak müracaatınızı iletmektir. Ardından yazmış olduğunuz bu dilekçeyi oda başkanının onaylaması gerekmektedir. Devlet bünyesindeki bankalar veya özel bankalar çiftçilerimize ya da esnaflarımıza hatta özetleyecek olursak bütün üreticilerimize ülke ekonomisinin kalkınması ve girişimciliğin arttırılması amacı ile hibe ya da düşük faiz oranları bulunan kredi kullanma imkânları vermektedirler. Bu bankaların değişik kredi olanakları bulunmaktadır. Örnek vermek gerekir ise Halk Bankası en büyük destekleri çiftçilerimize değil KOBİ ve esnaflarımıza vermekteyken diğer herhangi bir banka KOBİ ve esnaflarımıza değil de çiftçilerimize daha fazla destek veriyor olabilir. Bu konu kapsamında bankaların iyi araştırılması ve doğru bankanın tercih edilmesi büyük önem arz etmektedir.