Esnaf Ahilik Fonu

Esnafın iflas etmesi veya işlerinin iyi gitmemesi sonrası iş yerini kapatınca ekonomik dar boğaza düşmemesi için belli süre aynı işsizlik maaşı gibi maaş verileceği Esnaf Ahilik Fonu 2019 yılında hayata geçecek. Bu yazımızda Esnaf Ahilik Fonunun detayları hakkında bilgiler vereceğiz.

İçerikler

Esnaf Ahilik Fonu Nedir?

Esnaflar, işletme faaliyetlerini sürdürürken oranı belirlemek tutar kadar Ahilik Fonuna para yatıracak. Yatırılan bu paralar fonda birikecek. Olur ya esnafın işleri iyi gitmez iflas eder ve kepenklerini kapatırsa fon devreye girecek ve esnafa belli döneme kadar maaş bağlanacak. Böylece esnaf, yeni bir iş kuruncaya kadar veya yeni bir buluncaya kadar ekonomik sıkıntı içine düşmeyecektir.

Esnaf Ahilik Fonu Nasıl İşleyecektir?

Başbakan Binali Yıldırım ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun ayrı ayrı yapmış oldukları basın toplantılarında Ahilik Fonuyla ilgili ilk bilgileri verdiler. Ahilik fonunda esnaf 2 yıl boyunca fona düzenli para yatıracak. Hükumet Ahilik Fonunu desteklemek için esnafların düzenli olarak ödeyeceklere tutarlara karşılık belli oranlarda fona kaynak aktarımı yapacak. Hükumetin, Ahilik Fonuna yatırılacak aylık tutarların başlangıç olarak esnaflardan 35 lira yatırılması istenecek. Hükumet esnafın fona yatırmış olduğu aylık 35 liraya karşılık hazineden fona 18 lira aktaracak. İki esnaf bir devlet anlayışı ile yola çıkılan fon sayesinde fona düzenli olarak para yatırmış ancak fondan hiç para çekmemiş olan esnaflara emekli olduklarında fonda biriken ve hissesine düşen paralar toplu olarak verilecektir.

Esnaf Ahilik Fonundan Esnafa Ne Kadar Maaş Bağlanacaktır?

Ahilik Fonuna düzenli olarak para yatıran ancak iflas eden veya iş yerini kapatan esnaflara, yatırmış oldukları paralar ve yatırma sürelerine göre  aylık 711 lira ile 1422 lira arasında maaş bağlanacak. Şunu hemen belirtelim ki esnafın bu fon parasından yararlanabilmesi için açılacak Ahilik Fonuna iki yıl boyunca düzenli ödeme yapması gerekmektedir. Esnafın fondan almış olduğu yardım aylıkları esnafın yeni bir iş yeri açması veya başka bir işte çalışmaya başlamasıyla kesilecektir.

Sağlık Hizmetlerinden de Faydalanılacaktır

Ahilik Fonunun esnafa sağlayacağı diğer bir fayda ise sağlık hizmetlerinden yararlanmasıdır. İş yerini kapattığı veya iflas ettiği için prim ödeyemeyecek olan esnafın sağlık hizmetleri kesilmeyecek ve yeni bir iş kurana kadar sağlık hizmetlerinden sorunsuz faydalanacaktır.