Erken Emeklilik için 3 Farklı Yol

Erken emekli olabilmek için gerekli şartlar nelerdir? Diye sorulduğunda aklımıza yaşlılık, malullük ve engelli emekliliği gelebilir. Ancak bu üç kural dışında da erken olabilmenin 3 yolu bulunmaktadır. Erken emekli olmanın 3 yolu yazımızda kadın ve erkeklerin emekli olabilmeleri için gerekli şartlardan bahsedeceğiz.

9 Eylül 1999 Tarihine Dikkat

Mevcut emeklilik yasasında, emekli olabilmenin şartı bulunmaktadır. Belirlenen yaşa gelmek, prim süresini doldurmak ve çalışma yılıdır. Bu üç şarta haiz olanlar emekli olabilmektedir. Emeklilik yaşı ile ilgili yapılan düzenlemede 9 Eylül 1999 tarihinden önce ki sigortalıların emekli olabilme yaşları kademelere göre düşmektedir. Ancak belirlene tarihten sonra işe giren ve sigorta primi olanlar ise 65 yaşında emekli olabilmektedir.

3 Çocuk Sahibi Çalışan Anneler 3 Çocuk İçin Borçlanma Yaparak Olabilir

Kadınların daha erken emekli olabilmeleri için çocukları üzerinden prim süresi kazanmaları gerekmektedir. Şöyle ki 3 çocuğa sahip çalışan anneler, her bir çocuk için sigorta priminden toplam 2160 gün kazanmaktadır. Bunu da yıla çevirdiğimiz zaman 6 yıl eder. Diyelim ki 3 çocuklu bir çalışan annenin emekli olabilmesi için 6 yıla ihtiyacı var. İşte sahip olduğu 3 çocuk sayesinde 6 yıllık sigorta primi avantajı kazanacağı için 6 yıl önce emekli olabilecektir. 3 çocuklu çalışan anneler, borçlanarak 6 yıl önceden emekli maaşı almaya başlayabiliyorlar. Çalışan ve 3 çocuklu annelerin, 3 çocuk üzerinden sigorta prim avantajı kazanabilmesinin bazı şartları bulunmaktadır. Öncelikle çocuk sahibi olduğunda sigortasının olması gerekir. Eğer ki çocuk sahibi olduğunda sigortası yoksa erken emeklilik avantajından yararlanamamaktadır. Yine çocuğun 2 yıl botunca sağ olması da aranan diğer bir şarttır.

Erkeklerde Askerlik de Avantajdır

Erkeklerde ise erken emeklilikte ki en büyük kozları askerlik diyebiliriz. Yapmış oldukları askerlik sürelerinin sigorta primlerini ödeyerek de askerlik yapmış olduğu süre kadar avantaj elde etmiş olacaktır. Erkekler için diğer bir erken emeklilik yolu ise 15 yıl çalışmış ve 3600 gün sigorta primini dolduranlar da erken emekli olabilmektedir. Ancak burada ki yaş faktörünü de unutmamak lazım ki erkeklerde 60 yaş, kadınlarda ise 58 yaşında olunmak zorundadır. Son olarak stajyer olarak yapılan süreler, erken emeklilik için kullanılamamaktadır.