Engelli Araç İndirimi Genel Şartları İncelemesi

Birçok dünya ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de engelli vatandaşlarımızın sayısı bir hayli fazla olmakta. Bu durumdan ötürü birçok farklı alana dayalı olarak kendilerine sunulan indirimler ve kampanyalar günümüz dev sektörlerinden otomotiv alanında da kendilerine oldukça indirim sunulan iyi fırsatlar karşılarına çıkmakta. Bu duruma dayalı olarak birçok engelli vatandaş son zamanlarda araç indirimi üzerine oluşan bu fırsatları değerlendirmek adına çok sayıda başvuru olduğu görülmekte. Söz konusu indirim ile engelli vatandaşlarımız hayallerindeki sıfır araca, ikinci el piyasa değerinin çok daha altında fiyatlara sahip olabilmektedir. Cazip fiyatlara sahip olan engelliler için indirimli araç satın alma unsuru hakkında bilinmesi gerekilen belli başlı şartlarda yer almakta.

ARAÇ İNDİRİMİ HAKKINDA GENEL ŞARTLAR

Engelliler araç alırken indirime dayalı olarak belli başlı şartlara uymak zorundalar, aksi takdirde bu indirimden faydalanamamaktadırlar. 3 ana şartın yer aldığı indirimli engelli araç satın alma fırsatından birincisi satın alınacak aracın motor gücü en fazla 1.4 olmakta. Bu motor gücünden daha yüksek motor gücü hacmine sahip bir araç satın alamazsınız. Bu birincisi, ikinci önemli şart ise engelli indirimi adı altında alınan aracın 5 yıl boyunca satışı yasak olmakta. Yani aldığınız indirimli engelli aracı satmaya kalksanız en az satın aldığınız günden 5 yıl sonraki tarihine anca satabilirsiniz. 3 önemli bir diğer şart ise, indirim kapsamında satın alınacak araçların sıfır kilometre araçlar için geçerli olduğu bir kampanya dahilinde olmalarıdır. Yani bu indirimi ikinci el araç alarak kullanamazsınız. Sadece ilk sahibi olarak satın alacağınız araç ile ilgili bir indirimden faydalanabilirsiniz.

ENGELLİ ARAÇ SATIN ALMA İNDİRİMİ NASIL HESAPLANIR?

Öncelikle bilmelisiniz ki, her aracın indirim oranı aynı olmayabilmektedir. Bunun için satın alacağınız engelli araç indirimi dahilindeki otomobilin KDV, ÖTV ve Toplam İndirim hesaplamasını iyi bilmeniz gerekmektedir.

KDV İndirimi: Normal’de satın alınan araçlara uygulanan KDV oranı %18 olmakta. Fakat engelli adına alınan araçların KDV oranı %15.254’e kadar düşmekte.

ÖTV İndirimi: Açılımı “Özel Tüketim Vergisi” olarak adlandırılan ÖTV tutarı normalde %45’lik bir orana sahiptir. Fakat engelli adına alınan araçlarda bu oran %26,3’e kadar düşüyor.

Toplam İndirim: ÖTV ve KDV oranlarının düşmesiyle birlikte engelli vatandaşlarımız satın aldıkları sıfır aracın yaklaşık %30-32’sini ödememekte ve bu kapsam’da kendilerine bu oranda bir indirim uygulanmaktadır.


Açıklama videosu :