En Karlı Hayvancılık Yatırımı | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum


En Karlı Hayvancılık Yatırımı

En karlı hayvancılık yatırımı, hayvancılık yatırımına devlet desteği 2017 yılına ait başvurular ve yatırımların nasıl yapılacağına dair bilgileri sizler için derledik.

Yatırım için hesaplayın

Kar nedir?

Bir ürünün elimize sağladığı toplam üretken fiyatından,o ürünü o hale getirip kazanç sağlayana deyin harcadığımız meblağdan çıkarılmasıyla bize geriye kalan meblağdır. Bu her zaman para olmayabilir bazen bu tutar bir hizmet olur bazen de bir hizmetin karşılığı.

Peki karlı bir süreç sonu üretimi için ne yapmalıyız?

Öncelikle maliyeti hesaplamalıyız, küçük bir işletme sahibi de olmuş olsak kesinlikle maliyetimizi hesaplayıp ona göre karlılığımızı ortaya dökmeliyiz.Yani yatırım için hesap olmazsa olmaz akabinde en karlı hayvancılık yatırımı işlemini uygularız.

Aslında hesapta oldukça basittir.Gelir ve gider toplamının sonuç kıyaslanmasına göre üretim yapmak en önemli olanıdır.Bir misal ile açıklayacak olursak,aylık peynir ortalaması 500 kilo olan bir işletmenin net kazancı ile aylık peynir ortalaması 400 kilo olan işletmenin net kazancı aynı ise, daha fazla yorulup aynı parayı kazanmanın nedeni nedir? Eğer ki toplam süreç sonunda ki cebinize giren para değişmiyorsa bu fazla uğraşın sebebi nedir?

İnsan hayatında yatırım yapmak bir kenara, çoğu vakit yatırımı ne ile yapacağım der ve bir kenara çekiliriz bu durumu daha önceki yazılarımızda anlattığımız gibi iş yeri açma maliyeti önem arz etmektedir.Eğer hayvancılık sektörünü biliyorsanız bu işi denemenizi şiddetle tavsiye ederiz. Ama bazen yeniliklere ketum bir şekilde kapalıyızdır lakin yaşamınızı, işinizi eksik bırakan ve sizi aşağıya çeken ne varsa ve ne olursa değiştirmeyi becermeye bakın ve bir şekilde değiştirin.Çünkü unutmayın risk almadan kazanamazsınız.

Hayatta kalmak için bazı şeyleri yapmanız gerekmektedir. Tıpkı yaşamak isteyen bir insanın yemek yeme zorunluluğunun olması gibi. Elinizi taşın altına koyup, üretiminizi gözden geçirmelisiniz. Eğer olur da üretim karlı ve kaliteli değilse bunu karlılığa evrenselleştirmeliyiz. Bu haddinden fazlasıyla önemli bir durumdur.Şunu unutmayın ki kar edemeyen işletmeler ve şirketler elbet ölür ve elbet yerine bu işi daha iyi yapacaklara bırakır.Çünkü hantal yapılar da işletme körlüğü vardır yani kendini yenileyemez, geliştiremez ve büyüyemezler bu durumda onların iş yeri açma limitlerinin bittiğini gösterip, vergi mükellefi olmaktan alıkonurlar. Kısacası yok olmak zorundadırlar.

Bölgeye Uyum Sağlayın

Öncelikli olarak, kesinlikle bölgeye hakim olan bir tür için yatırım aşamalarında buluşun. Coğrafi koşullardan en az etkilenen hayvansal üretimi gerçekleştirmeye özen gösterin.Karadeniz kıyılarında küçükbaş yetiştirmek yerine Antalya bölgesinde keçi yetiştirin mesela.

Damızlık Seçimi

Hayvanlarınızın tüm geleceği o elde edeceğiniz ilk tohuma bağlı, tıpkı tarım işletmelerini kuran genç çiftçiler gibi onlarda tarımda aynı bu uğraşı sergilemişti.Önemli olan gelecek nesillere aktarılacak kalite ve atadan gelen sağlamlık. Ayrıca maddesel bir işletmenin temelini de damızlık oluşturmaktadır.Yanlış ırk seçiminden kesinlikle sakınınız.
Paranızı Kar için Harcayın

Hayvancılık için ilk yaptığınız harcamalar önemlidir.Çünkü bu harcamalar bazen çok az kalırken bazen de tamamen fuzuli ve gereksiz olagelmiştir. Asla gereksiz yere inşat masrafına kalkışmayın.Örneğin Akdeniz sıcağında hayvan yetiştirici bir kişi ahırlarını ve ağıllarını açık ya da yarı açık yerine tam kapalı yaptığında hem hayvanlara eziyet verecek olup hemde paralar gereksiz yere boşa savrulmuş olacaktır. Diyeceğimiz şudur ki inşat masrafını da yere göre zamana göre yapın ve çok abartmayın.
Yem ve İşçilik

Kurulan bu tarz işletmelerde en temel giderlerden bir tanesi de yem ve işçilik giderleridir. Yem giderlerini düşürmenin birinci yolu hayvan yemini kendi imkanlarınızla ile üretmenizdir. Yemler içinse size kesin önerimiz çiftçiye devlet destekleri kredisi sayesinde tarım ürünlerinizi kendiniz yapmanız ve hayvanlarınıza onları yedirmeniz noktasında.Buğday, arpa, yulaf, yonca, fiğ gibi kaliteli kuru otları ve samanı üretmeniz, mısır silajı gibi silajları zamanında yapmalısınız.Böylelikle hem devlet kazanır hemde siz iki farklı kere kazanmış olursunuz.
Tüm bunların yanı sıra hayvanlarınızın gübresini kontrol ederek verdiğiniz ve sizin üretiminiz olan yemin hayvanlara yarayıp yaramadığını anlayabilirsiniz. Gübrede bariz görünen üretiminiz olan yem maddelerinde hangi ham maddenin yenilip yenilmediğini anlarsınız.Ve böylece karışımı oba göre ayarlarsınız. Çünkü yenmeyen yem, boşa giden para, emek ve işçilik demektir.

Hayvanların Doğum Zamanı

Büyümek için gelişmek lazım,gelişmek için çoğalmak lazım.Bu düstur ile hareket ettiğimizde de şu durumla karşılaşıyoruz. Kışın sert geçtiği yerlerde doğum yapan hayvanların ahırları sıkı sıkıya betonarme bir yapıda olması gerekirken ki doğan yavrular üşümesinler,kışların sert geçmediği yörelerde çadırlarda ve ya yarı açık ahırlarda bulunmalarında bir sıkıntı yoktur.Çünkü zaten sıcak olan coğrafyada betonarme bir yapı yapmak boşuna yatırım demek oda boşuna maliyet demektir. Bu tarz yörelerde ve işletmelerde bulunan hayvanlar kış döneminde perde sistemleri veya basit önlemlerle korunabilir.Unutmamak gerekir ki,doğru yatırım bize kar sağlayacaktır.Fazla yatırım zarardır,ürünümüzü kaliteli yapmaz sadece ürünün muhafazasını artırır buda anahtar takip sürecinden geçebilecek kadar önemli bir süreç ve proses değildir.

Genellikle küçükbaş hayvanlarda ki doğumlar kış dönemine denk geldiği hasebiyle bu dönemde yeni doğan oğlaklar ve kuzular üşümemelidir ve onların sağlıklı bir şekilde hayatta kalabilmeleri sağlanmalıdır.
Kadronuz Güçlü Olsun.

Kurduğunuz işletmenin idari kadrosuna önem verin ve mesai arkadaşlarınızı o minvalde seçin.Ekibinizde kesinlikle çiftçi, veteriner hekim, veteriner tekniker ve teknisyenleri, ziraat mühendisi ve teknisyenlerinden oluşmalıdır ki ekibiniz sizin yatırım maliyetinizi hesaplamada ve hesabınızı uygulama da yardımcı olabilsin.Bir önceki yazımız olan Restorasyon Kredisi Limitleri başlıklı makalemizde Restorasyon kredileri, Restorasyon Kredisi ve Restorasyon Toki hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık